Вчені розшифрували Вавилонську мапу світу віком понад 2600 років

10.07.2024   11:30    660

“Imago Mundi” або Вавилонська мапа світу — це артефакт, який часто вважають найдавнішою мапою відомого світу, пише Успіх in UA.

Хоча знахідка не така точна, як сучасні мапи, вона дає унікальний погляд на те, як стародавні вавилоняни бачили себе та своє оточення.

Ця мапа, створена між 2600 та 2900 роками тому, з’явилася в період розквіту Неовавилонського царства, період, позначений досягненнями в архітектурі, культурі, математиці та ранній науці.

Згідно з Британською енциклопедією, археолог Ормузд Рассам, відомий розкопками важливих ассирійських та вавилонських артефактів, зокрема табличок з “Епосу про Гільгамеша”, знайшов карту під час розкопок 1881 року в Сіппарі на території сучасного Іраку. Однак дехто вважає, що вона могла походити з Борсіппи, іншого стародавнього міста, повідомляє focus.ua.

Останні новини:  Науковці знайшли фрагмент втраченого континенту Арголенд

Тріснута табличка розміром 12,2 на 8,2 см, яка зараз зберігається в Британському музеї в Лондоні, містить кругову мапу з клинописним текстом. Попри відсутність фрагментів, вчені реконструювали більшу частину її змісту. На артефакті окреслено Месопотамію й показано видатні стародавні міста та культури, такі як вавилоняни та ассирійці.

Вчені розшифрували Вавилонську мапу світу віком понад 2600 років

Вавилон зображено прямокутною смугою у верхній частині мапи, яку перетинають лінії, що зображують річку Євфрат. Ця знаменита річка протікає з північних гір через Вавилон і закінчується в південних болотах. Інші міста, зокрема Ассирія, Дер і Урарту, оточені смугою, що представляє океан, який називають “Гіркою водою” або “Гіркою річкою”.
За океаном, у верхній частині артефакту, область, позначена як “там, де не видно сонця”, вказує на землю вічної темряви, можливо, натхненну епосом про Гільгамеша. На мапі зображені міфічні істоти, такі як крилатий кінь, морський змій, людина-скорпіон і людина-бик, а також реальні тварини, як газелі, пантери, олені, мавпи, гірські козли, буйволи і вовки.

Останні новини:  Про небезпеку домішок у водопровідній воді попередив експерт

На мапі також зображені людські фігури, що відсилають до легендарних персонажів, таких як Утнапіштім, який пережив потоп, та Саргон, перший правитель Аккадської імперії. Хоча Вавилонська мапа світу не є практичною для сучасної навігації, її історична цінність полягає в тому, що вона дає уявлення про світогляд тогочасних людей.

Як зазначає експерт Британського музею доктор Ірвінг Фінкель, Вавилон зображений значно більшим за інші міста на мапі, що свідчить про його центральне значення у стародавньому світі.

Останні новини:  Давно вимерлий вид відроджує популяцію на Землі: десятки тварин вилупилися з яєць (відео)