Льодовики Аляски тануть неймовірно тривожними темпами – дослідження

10.07.2024   12:30    247

За останнє десятиліття швидкість танення льодовикового поля Джуно, що на Алясці, збільшилася вдвічі. За підрахунками дослідників, воно втрачало понад 2 кілометри квадратнихльоду щорічно.

Джуно – це 1050 взаємопов’язаних льодовиків загальною площею 3900 кілометрів квадратних. Автори дослідження, якеопублікували в Nature Communications, вивчали швидкість їхнього танення упродовж 2010-2020 років, інформує The New York Times.

Вчені стверджують, що такі «неймовірно тривожні» темпи танення різко прискорилися порівняно з минулими десятиліттями, а ще більше – із серединою XX століття.

Щоб реконструювати еволюцію ділянки за попередні 250 років, дослідники використали вимірювання льодовика за допомогою супутникових знімків, аерофотознімків, карт і опитувань.

Крім того, вони взяли до уваги дослідження кілець дерев і торфу, аби краще зрозуміти тамтешнє довкілля в минулому.

Останні новини:  Про небезпеку домішок у водопровідній воді попередив експерт

За словами вчених, між 1790 та 2019 роками повністю зниклипонад 100 льодовиків. Водночас через танення та накопичення води утворилося майже 50 нових озер.

Автори дослідження виявили певний спад швидкості танення в середині XX століття, але збільшення темпів – після 2005 року.

Загалом з кінця XVIII століття льодовикове поле втратило чверть свого об’єму.

Доля льоду Аляски має величезне значення для світу. За прогнозами, в жодному іншому регіоні планети танення льодовиків так сильно не сприятиме глобальному підвищенню рівня моря в цьому столітті.

Останні новини:  В Аргентині знайшли рештки гігантського броненосця, якого вполювали понад 20 тисяч років тому

Як стверджують науковці, ймовірних причин прискорення танення льоду є декілька:

  • глобальне потепління;
  • туризм;
  • лісові пожежі.

Оскільки діяльність людства спричиняє все більші викиди вуглекислого газу, що нагріває планету, льодовики в багатьох регіонах можуть перетинати переломні точки, після яких їхнє танення швидко прискорюється.
Це пов’язано із процесом, коли оголення скель і валунів у льоді спричиняє більше поглинання сонячного світла через темний колір поверхні. У свою чергу це робить шар льоду ще більш тонким.

«Якщо ми зменшимо викиди вуглецю, у нас буде більше надії зберегти ці неймовірні обсяги льоду. Що більше вуглецю ми створюємо, то більше ми ризикуємо незворотним, повним зникненням льодовикового поля», – розповіла керівниця дослідження, фахівчиня з кригознавства Бетан Девіс.

Також зменшення льодовиків змушує більшу частину їхньої площі перебувати на нижчій висоті, де тепліше повітря пришвидшує танення.

Останні новини:  Археологи знайшли древній цирк Римської Імперії

За останні півстоліття льодовики також піддалися впливу теплішої погоди і більшої кількості дощів. Це призвело до того, що лід тане швидше, а природній об’єкт не має необхідної кількості снігу для поповнення власного обсягу.

Туризм і лісові пожежі також спричиняють осідання сажі та пилу на поверхні льодовиків, що ще більше прискорює танення.