Лід поширювався ніби пліснява: як і коли насправді заледеніла Антарктида

10.07.2024   08:30    1251

У новому дослідженні вчені виявили унікальні геологічні зразки, що проливають світло на те, як і коли насправді з’явився крижаний континент.

Зміна клімату на планеті, що закипає, залишила свій слід на крижаних щитах Антарктиди, які відіграють роль «захисників» для всієї планети. Якщо антарктичні крижані щити впадуть — десятки мільйонів людей опиняться в небезпеці через підвищення рівня світового океану, пише PHYS.org.

Сучасні кліматичні моделі та спостереження показують, що сьогодні «вічний» лід в Антарктиді тане швидше, ніж передбачалося, причому Західна Антарктида значно швидше втрачає лід, ніж Східна Антарктида. Дослідники припускають, що корінь цієї проблеми може лежати в тому, як формувався «вічний» лід, що покриває Антарктиду.

Останні новини:  Представлено першу у світі технологію холодного ядерного синтезу: шлях до безмежної енергії

 

Нове дослідження було проведено міжнародною групою дослідників під керівництвом Інституту Альфреда Вегенера. У своїй роботі дослідники використовували зразки відкладень з керна буріння, а також складне моделювання клімату і льодовикового покриву. Результати дослідження показують, що заледеніння Антарктиди насправді почалося приблизно 34 мільйони років тому, проте воно не охоплювало весь континент, як передбачалося раніше.

Дослідники припускають, що спочатку льодом вкрилася Східна Антарктида і лише мінімум 7 мільйонів років потому лід зміг досягти західного узбережжя Антарктиди. Результати нового дослідження показують, наскільки істотно по-різному Східна і Західна Антарктида реагують на зовнішній вплив.

Зазначимо, що близько 34 мільйонів років тому Земля зазнала одного з найфундаментальніших кліматичних зрушень, який досі впливає на глобальні кліматичні умови. Йдеться про перехід від парникового світу до крижаного світу, внаслідок чого й утворився антарктичний льодовиковий щит. Раніше вчені не розуміли, як, коли та де він почав формуватися, через відсутність надійних даних, проте нове дослідження змінило все.

Останні новини:  Сонце випустило гігантський фонтан розпеченого газу, який досяг Меркурія
антарктида бурова установка Fullscreen

Результати нового дослідження ґрунтуються на буровому керні, який дослідники витягли за допомогою донної бурової установки MARUM-MeBo70 в районі льодовиків Пайн-Айленд і Туейтс на узбережжі моря Амундсена в Західній Антарктиді. Вивчивши зразок, їм вдалося встановити історію виникнення льоду в Антарктиді, а також те, де саме воно почалося
Дослідникам відомо, що Східна і Західна Антарктида по-різному реагують на зовнішні умови. Щоб краще зрозуміти, де в Антарктиді утворився перший постійний лід, фахівці з моделювання палеоклімату AWI об’єднали нові доступні дані з наявними даними про температуру повітря і води, а також про наявність льоду. У результаті моделювання підтвердило результати, отримані геологами з унікального керна.

Останні новини:  В Ізраїлі знайшли 1800-річну каблучку із зображенням богині мудрості Афіни

За словами співавтора дослідження, спеціаліста з моделювання Ханни Кнал, фактично результати показують, що навіть невеликого потепління достатньо, щоб лід у Західній Антарктиді знову розтанув. На жаль, людство, ймовірно, перебуває недалеко від цього сценарію розвитку подій.