Китайці скуштували залишки 2300-річного алкогольного напою

29.07.2024   14:30    8

Посудину з рідиною знайшли під час розкопок могильника Яньцунь у міському окрузі Сяньян, який належить до кінця періоду Воюючих царств – початку правління династії Цинь (близько 300-206 років до нашої ери). Археологи виявили дев’ять похоронних артефактів, серед яких було бронзове дзеркало та вісім посудин з глини та бронзи, включаючи закупорену бронзову посудину висотою 30,4 см та максимальним діаметром тулова 21,6 см.

Останні новини:  Непроханий гість: лось вирішив урізноманітнити вечірку дітей

Відкривши цей артефакт, дослідники знайшли всередині близько 300 мілілітрів прозорої рідини без запаху. За словами двох осіб, які її спробували, рідина мала металевий присмак.

Подальший аналіз підтвердив, що рідина всередині посудини була стародавнім ферментованим алкогольним напоєм, який використовували як похоронне підношення. Вчені виявили в ній 322 крохмальні гранули як мінімум чотирьох різних типів:

  1. Залишки рослин з підродини просових (Panicoideae), включаючи звичайне просо (Panicum miliaceum), чумизу (Setaria italica) і Івовлеві сльози (Coix lacryma-jobi).
  2. Залишки бобових (Fabaceae), можливо, дикого горошку (Vicia) або посівного гороху (Pisum sativum).
  3. Залишки ферментованих зерен пшениці (Triticum) і ячменю (Hordeum).
  4. Залишки зерен рису (Oryza).
Останні новини:  Після публікації кумедного ролика у TikTok люди розкупили в магазинах всі цукерки

Також у посудині були знайдені організми, під впливом яких проходила ферментація, серед яких переважали залишки цвілевих грибів роду Aspergillus та пекарські дріжджі (Saccharomyces cerevisiae), а також харчові дріжджі Pichia kudriavzevill.

Це відкриття свідчить про те, що вже в ті часи люди мали навички виготовлення складних ферментованих напоїв, подібних до сучасного хуанцзю (“жовте вино”). Дослідження такого роду не лише додає нові знання про стародавні практики виготовлення алкоголю, але й підкреслює значення культурних і технологічних досягнень тих часів.