Ера миру скінчилася, але американський ВПК так і не прокинувся, – The Economist

08.07.2024   19:18    254

Попри закінчення ери миру і початок нової гонки озброєнь, оборонна промисловість США досі перебуває у напівкоматозному стані через брак державних замовлень. Про це пише The Economist.

На тлі російського вторгнення в Україну країни Європи почали збільшувати свої витрати на власну оборону, яка десятиліттями після холодної війни була недофінансована. Значну частину цих грошей отримають американські компанії – напряму чи як субпідрядники європейських компаній.

Однак економісти вказують на не дуже хороший тренд для американських оборонних підприємств. У той час як акції їхніх європейських колег зростають на десятки відсотків за рік, завдяки цим замовленням, акції американських виробників зброї зростають навіть повільніше за фондовий ринок загалом.

Пояснення полягає в тому, що американська військова промисловість за останні десятиліття настільки далеко відійшла від виробництва саме наземних озброєнь, що знадобляться роки, аби знову відновити всі ланцюги поставок. Та й то за умов, що уряд забезпечить стабільно великі замовлення таких озброєнь. І це має свій вплив.

Як пояснює виконавчий директор британського оборонного концерну BAE Systems Чарльз Вудберн, оборонним компаніям потрібне “розумне ділове обґрунтування, щоб запрацював баланс”. І цей бізнес-кейс наразі більш зрозумілий у Європі, ніж в Америці. Рік тому BAE уклала угоду про поповнення запасів артилерійських снарядів британської армії. Минулого місяця німецька Rheinmetall виграла контракт на поставку боєприпасів від уряду Німеччини на суму до 8,5 млрд євро.

Останні новини:  Гарріс підтримують достатньо делегатів для висування на вибори від Демпартії - CNN

Тим часом гігантський військовий бюджет Америки ледве зростає, адже є обмеженим низкою законодавчих рамок. Наприклад, торік продажі Lockheed зросли на мізерні 0,8% у номінальному вираженні порівняно з 2021 роком і впали, мабуть, на одну сьому, якщо зробити поправку на інфляцію.

Модель, згідно з якою американські компанії беруть участь у державних торгах на розробку системи озброєнь, передбачає стягування з них певної плати та накладає ризик перевитрати коштів. Через це корпорації Northrop і Boeing, які виробляють літаки, втратили мільярди доларів. Саме тому у січні керівництво Lockheed оголосило, що більше не хоче змагатися за нові оборонні контракти.
Ще однією причиною невдач оборонних гігантів США стала поява потужних конкурентів в особі дрібних стартапів, які здатні пропонувати Пентагону дешеві та гнучкі рішення у царині безпілотних систем, стелс-технологій тощо.

Останні новини:  Словаччина мимохіть озброює Україну своїми боєприпасами - ЗМІ

Нова гонка озброєнь: останні новини

Як писав , винищувач шостого покоління перебуває на різних стадіях розробки в кількох країнах, а США і Китай – головні конкуренти в цих перегонах. Вашингтон не може дозволити Пекіну отримати перевагу в цьому змаганні. Для збереження переваги в галузі військових авіаційних технологій США необхідно викладатися на повну котушку, щоб зберегти свою перевагу в повітрі.

Останні новини:  В ЄС впровадять реєстрацію відбитків пальців для туристів

Також ми розповідали, що Бундестаг схвалив закупівлю для потреб німецької армії 105 основних бойових танків Leopard 2A8 на додачу до 18 раніше замовлених бойових машин. Крім того, в узгоджений пакет фінансування загальною вартістю близько 6 млрд євро увійшли чотири ЗРК Patriot, керовані ракети та боєприпаси до артилерії.


uapress.kyiv.ua