Залежні люди: 6 показних рис характеру

17.06.2024   01:11    12

Боїтеся самотності? Часто підлаштовуєте свою поведінку під бажання оточуючих? Відчуваєте себе безпорадними перед труднощами, вам складно самостійно приймати рішення? Саме час чесно подивитися на себе з боку. Раптом ви відноситеся до залежного типу особистості і навіть про це не здогадуєтеся? У психіатрії цей стан вважається розлад, з яким можна і потрібно працювати. Але найперший крок на шляху до зцілення — визнання проблеми. До яких моделей поведінки схильні залежні люди?

6 рис характеру людей з залежним розладом особистості.

Страх самостійності, небажання брати ініціативу у свої руки

Часто залежні люди відчувають себе слабкими і марними на тлі інших «повноцінних» членів суспільства. Їм страшно брати ситуацію в свої руки, приймати самостійні рішення, наодинці протистояти труднощам. Раптом їх спіткає невдача, і всі будуть сміятися? Вони ніколи не проявляють ініціативу у справах. Воліють відсиджуватися осторонь. Зациклені на своїх слабкостях і не можуть подолати внутрішню інертність.

Звичка виправдовувати чужі очікування

Останні новини:  Правильний сніданок для тих, кому не вистачає енергії

Люди залежного типу потребують постійного підкріплення зі сторони — допомоги, похвали, підтримки. Вони настільки не впевнені у своїх силах, так бояться вдарити в бруд обличчям, що у всьому залежать від думки більшості, їх оцінок, суджень, очікувань. Не дай Боже їм не виправдати значущих надій близьких! Без чужого схвалення вони марніють, втрачають внутрішню енергію і життєві орієнтири.

Прагнення уникнути відповідальності, перекладання рішень на інших

Залежним людям важко приймати рішення наодинці. Вони намагаються перекласти важливі життєві дилеми на плечі близьких, то і справа питаючи у них порад, нескінченно все обговорюючи, зважуючи. Вони бояться труднощів і відповідальності, що щось піде не так. У результаті вони просто пливуть за течією або перетворюються в нахлібників, які живуть за чужий рахунок. Це не їх вина, так вони відчувають себе в безпеці.

Невміння говорити «ні», відстоювати особисті кордони

Останні новини:  Сонячні бурі можуть зруйнувати електромережі та підводні кабелі

Люди з залежним розладом часто бояться йти проти натовпу, висловлювати свою справжню думку, яка може відрізнятися від загальноприйнятої. Вони не хочуть напоротися на критику й засудження. Це робить їх особливо вразливими в особистих відносинах. Партнер швидко промацує ґрунт і розуміє силу своєї влади, починає давити кордони, вимагати забагато чого, нав’язувати своє бачення щастя. На жаль, залежні люди йдуть у них на поводу, бо не цінують себе. Вони так хочуть бути «хорошими», що готові до поневірянь і принижень, лише б не залишитися на самоті.
Страх самотності, прагнення до соціально-залежних відносин

Саме залежні люди схильні заводити відносини, які їх руйнують: тиран-жертва, алкоголік-рятувальник, садист-мазохіст. Найбільше на світі вони бояться самотності, тому що не здатні любити себе, піклуватися про себе, ухвалювати незалежні й самостійні рішення. Вони відчувають свою неповноцінність і намагаються компенсувати її за допомогою сильного партнера. Для цього вони шукають того, хто буде їх оберігати, ставши провідником у реальний світ, такою собі «турботливою матусею». На жаль, зрілим людям не потрібна друга дитина. А ось тиранів і садистів дуже навіть приваблює така вразливість.

Останні новини:  Лікарка розповіла, чому потрібно проходити 10 000 кроків на день

Звичка брати на себе чужу провину, бути в ролі жертви

І остання характерна особливість залежних людей — песимістичний погляд на світ. Звичка звинувачувати себе у всіх можливих нещастях, навіть якщо події об’єктивно ніяк від них не залежали. У якомусь сенсі таким людям подобається відчувати себе невинною жертвою, заламувати руки, страждати — це додає їх життю драматизму і значущості, допомагає отримати від оточуючих необхідну частку співчуття і підтримки.

Якщо багато чого з перерахованого співпало з вашим світовідчуттям — не поспішайте відмахуватися від правди, якою б неприємною вона не була. Об’єктивний погляд на себе, твереза оцінка реальності — перший крок на шляху до внутрішньої свободи і лікуванню залежності.