Як підтримувати інтерес дітей до читання

20.06.2024   09:40    9

Олександра Захарчук, учителька української мови та літератури у школі МрійДій та сертифікована тренерка з надолуження освітніх втрат Освітньої Фундації МрійДій розповідає, як підтримати та розвинути інтерес дитини до читання.

Далі – слова експертки.

Чому читати важливо? Цей магічний процес має ряд переконливих переваг: пізнавальна функція, розвиток когнітивних здібностей, розвиток уяви і найголовніше – проживання критично життєвих ситуацій в безпечному середовищі.

За результатами дослідження PISA-2022 лише 59% українських учнів досягли базового рівня читацької грамотності. І тут йдеться не про швидкість чи виразність читання. Під читацькою грамотністю потрібно розуміти вміння людини сприймати, аналізувати та оцінювати прочитане в різних форматах, як-от: художньому тексті, статті, рекламі, оголошенні, схемі, діаграмі, таблиці, дописі, нарисі, буклеті тощо. Тобто це те, що діти читають у школі та поза нею.

Важливо розуміти, що читання – це не навичка, яку опановують лише в дитинстві. Воно важливе для розвитку особистості впродовж життя.

Як зацікавити дитину до читання?

Універсальної відповіді на це питання немає. Я завжди стверджую, що запорука розвитку інтересу до читання – це кропітка робота трьох сторін – учителя, батьків та дитини.

  • Зробіть книгу невід’ємною частиною вашого життя. Читайте самі й будьте прикладом для дітей. Як кажуть, не словом, а ділом! Обговорюйте прочитане в сімейному колі. Діліться враженнями, рефлексуйте. Ведіть сімейний календар прочитаних текстів. Занотовуйте прочитане до читацького щоденника. Неймовірної краси читацькі щоденники можна знайти на платформі Canva. Влаштовуйте сімейні розмовні клуби. А також долучайтеся та долучайте підлітків до читацьких розмовних клубів. Яскравим прикладом таких читклубів є спільнота школи «невгаМОВНО».
  • Облаштовуйте книжкові полиці вдома – адже це завжди прекрасне рішення для красивого інтер’єру. Покажіть, що це престижно.
  • Даруйте книги, бо це завжди доречно.
  • Продемонструйте, що похід по книгу до книгарні – це суцільне задоволення.
Останні новини:  Вже до кінця липня цим 2 знакам зодіаку розіб'ють серце

Упродовж декількох років в Україні розвивалась та реконструювалась надважлива місцина – її величність книгарня. Сьогодні не вистачить пальців двох рук, щоб перелічити кількість популярних книгарень та їх мереж. Варто переступити поріг книгарні – і ви загубите лік часу. Тут вабить усе: різноманіття літератури, її маркетингово грамотне розміщення, комфортні зони для читання. І я не можу оминути увагою книгарню-кав’ярню. Можливість зробити паузу, щоб посмакувати улюбленим капучино з десертами на будь-який смак та ще й перегорнути кілька сторінок книги – це неймовірна ідея, котра залучає все більше й більше українців до читання.
Для першого візиту ідеально підійде вихідний день, коли ніхто нікуди не поспішатиме. Адже завітавши до книгарні, дитина має неквапом оглянути приміщення. Сміливо взяти до рук саме ті книги, які впали їй в око. Перегорнути декілька сторінок, ба більше, зручно вмоститись і перечитати уривки. Дорослим вкрай важливо проявляти повагу до вибору книги дитиною. Якби нам не хотілось допомогти, пам’ятаймо, що самостійний вибір книги є запорукою до її успішного прочитання. Натомість батькам важливо ознайомити дитину із принципами розміщення книг у книгарні – розповісти, про розташування книг за жанрами та віковими категоріями. Це дозволить юному читачу краще орієнтуватись у великому різноманітті літератури. Дайте дитині можливість купити книгу самостійно. І нехай перша обрана дитиною книга буде приваблювати юного читача більше зовнішнім оформленням, аніж вмістом, – не забороняйте придбати саме її. Адже це самостійний і такий важливий вибір.

Останні новини:  7 справ з прибирання, на які треба всього 15 хвилин

Не змушуйте дитину читати те, що обожнювали у дитинстві ви. Так-так! Класична література може бути до вподоби далеко не всім сучасним читачам. Дехто читатиме класику з поваги до того, хто її рекомендуватиме. Але багато тем залишаються незрозумілими через різницю епох. Сучасність сміливо говорить про незручні, раніше табуйовані теми. Зважайте на інтереси дитини. Адже сьогодні можна знайти чтиво на будь-який смак.

Окрім тематики, змінився і формат книги. Якщо ми звикли до суцільного тексту з невеличкими ілюстраціями, то сьогодення надиктовує свої правила. Маємо більше ілюстрацій та менше тексту. І це аж ніяк не означає, що в такій книзі менше значущості. Сучасним підліткам цікаво читати комікси, манги, книги-ігри, графічні романи, нонфікшин тощо. Зрештою, автор та видавець йдуть на компроміс, готуючи сучасне видання, й поєднують новизну з класикою.

Останні новини:  Як зробити рушники м'якими

У виборі книг батькам допоможе простір української дитячої книги «БараБука». Це перший український універсальний інформаційний ресурс про видання для дітей та юнацтва. На порталі оприлюднюють фахові оцінки видань, що їх сьогодні пропонують українські видавництва (новинки та видання минулих років, які можна знайти у книгарнях чи в бібліотеках) – для тих, хто обирає, що читати дітям та підліткам. Розмірковують про правильний вибір книжок, про потребу та користь читання для дітей і підлітків – інтерв’ю з українськими та зарубіжними психологами, педагогами, письменниками, художниками, літературознавцями. Спілкуються з найкращими авторами, ілюстраторами, видавцями та дослідниками дитячої книжки – про дитинство та дитячість, читання і творчість, виховання та розвиток. Тут ви знайдете перелік книг, розподілених за віковою ознакою та за популярністю. На сторінках БараБуки можна прочитати як відгук дитини-читача, так і рефлексію доктора наук.

Пам’ятайте, що важлива не кількість прочитаних книг, а кількість прожитої та відрефлексованої літератури.

Отож, залучаймо дітей до світу книг та відвідуймо неймовірні сучасні українські книгарні.