Обертання внутрішнього ядра Землі сповільнилося: що станеться

18.06.2024   12:30    11

Останнє дослідження підтвердило, що внутрішнє ядро Землі сповільнюється по відношенню до поверхні планети. Зменшення швидкості почалося більше 14 років тому — близько 2010 року. Однак, варто зазначити, що вчені не так давно відкрили спосіб вимірювання швидкості ядра, тому про довгострокові вимірювання мова не йде.

Внутрішнє ядро тверде і складається із заліза та нікелю. Це дуже гарячий і щільний центр нашої планети, з температурою до 5500 градусів за Цельсієм. Рідке залізо-нікелеве зовнішнє ядро оточує тверде залізо-нікелеве сферичне ядро. Внутрішнє ядро приблизно розміром з Місяць і залягає на глибині понад 3 000 миль під нашими ногами.

Останні новини:  Життя на Землі виникло значно раніше, ніж вважалося - британські науковці

Дослідники не можуть відвідати або побачити його, але вони можуть вивчати його за допомогою сейсмічних хвиль землетрусів.

Вчені з Університету Південної Каліфорнії довели, що внутрішнє ядро Землі відступає назад, тобто сповільнюється. Дослідження під назвою «Внутрішнє ядро відступає назад за зміною форми сейсмічних хвиль» було опубліковано в журналі Nature в середу (12 червня 2024 року).

«Шаблон збігів, разом з попередніми дослідженнями, демонструє, що внутрішнє ядро поступово супероберталося з 2003 по 2008 рік, а потім з 2008 по 2023 рік субоберталося в два-три рази повільніше, повертаючись назад тим же шляхом», — зазначають дослідники.

Джон Відале, декан факультету наук про Землю в Коледжі літератури, мистецтв і наук Дорнсайфського університету США, сказав:

«Коли я вперше побачив сейсмограми, які натякали на ці зміни, я був спантеличений. Але коли ми знайшли ще два десятки спостережень, які сигналізували про ту ж саму картину, результат був неминучим. Внутрішнє ядро сповільнилося вперше за багато десятиліть. Інші вчені нещодавно висловлювалися на користь подібних і відмінних моделей, але наше останнє дослідження дає найбільш переконливе рішення».

В офіційному релізі згадується, що внутрішнє ядро розвертається і відступає відносно поверхні планети в результаті того, що рухається дещо повільніше, ніж мантія Землі, вперше приблизно за 40 років.

Це може в кінцевому підсумку змінити обертання всієї планети, подовживши наші дні, але якщо і будуть якісь помітні наслідки, то вони, швидше за все, позначаться на геомагнітному полі.
Відале також сказав, що відступ внутрішнього ядра може змінити тривалість дня на частки секунди.

«Це дуже важко помітити, порядку тисячних часток секунди, які майже губляться в шумі океанів і атмосфери, що вирують».