Що робити, якщо ваша дитина боїться лікарів?

14.04.2024   19:00    241

Чому діти бояться лікарів?

Причини страхів можуть бути найрізноманітнішими:

Біль. Якщо малюк вже відвідував лікарів, і під час одного з візитів випробував неприємні або хворобливі відчуття через уколи або інші процедури, то вони напевно відклалися в його пам’яті. І дитина тепер вважає, що кожен похід до лікаря буде супроводжуватися діями, що спричиняють біль.
Боязнь чужих людей. Якщо малюк бачить лікаря вперше, то він для нього є незнайомцем, а незнайомі особи лякають багатьох дітей, особливо віком до півтора-двох років. Пов’язано це з тим, що малюки більшу частину часу бачать маму, тата і близьких рідних, вважаючи, що вони — цілий світ. Але до трьох років такі страхи зазвичай проходять без втручань.
Невідомість. Якщо ви з малюком вперше відвідуєте стоматолога, то він напевно почне боятися. Страх буде вселяти буквально все, що він побачить: дивне обладнання, страшні невідомі інструменти, яскрава лампа, незрозуміле крісло, звуки, які лякають і так далі.
Несподіванка, невиправдані надії. Багато батьків, які вирушають з дітьми на щеплення або інші пов’язані з болем або неприємними відчуттями процедури, не розповідають, з чим доведеться зіткнутися чаду. Турботливі тато і мама всіляко заспокоюють малюка, запевняючи, що боляче не буде. І коли дитина відчуває біль, вона розуміє, що була обманутою, і таке може повторитися знову. Причому після цієї своєрідної зради можуть з’явитися не тільки страхи, але і недовіра до батьків.
Іноді страхи вселяють самі батьки або близькі родичі. Часто медпрацівники стають таким собі інструментом маніпуляцій і фактором залякування. Мама або тато каже: «Якщо ти зараз же не заспокоїшся, я відведу тебе до лікаря, і він зробить тобі укол». Дитина розуміє, що лікарі — це біль, покарання і страх. В результаті розвивається фобія.
Поганий приклад. Якщо лікарів бояться і намагаються уникати батьки, які, до того ж, ще й невтішно відгукуються про медпрацівників, то таке негативне ставлення напевно передасться і дитині, адже мама і тато є для нього авторитетними і найважливішими особистостями.
Неправильна поведінка медиків. На жаль, далеко не всі лікарі і медсестри вміють поводитися з дітьми і не враховують особливості, характер і настрій маленьких пацієнтів. Часом, щоб усунути страхи, потрібно просто заспокоїти малюка, відвернути і поговорити з ним, але робиться все це не завжди. І якщо дитина випробувала негативні емоції через неправильне поводження медпрацівників, то це неодмінно відкладеться в її пам’яті.
Боязнь певної людини. Якщо дитина боїться не всіх лікарів, а одного конкретного, то страхи викликає саме він. Причини можуть бути найрізноманітніші: незвичайна зовнішність, великий зріст, грубий або гучний голос, різкі рухи, холодні руки і так далі.
Іноді страхи викликає саме медичний заклад, особливо муніципальний. Це може бути обумовлено відсутністю ремонту, гнітючою атмосферою, великою кількістю людей, характерними запахами і так далі.
Деяких дітей лякає медичний одяг, тобто білі халати, головні убори і маски.

Останні новини:  Медики перерахували напої, які допомагають позбутися від набряків

Як позбавити дитину від страхів?

Позбавити чадо від страхів можуть допомогти наступні поради:

 • Якщо причиною страхів є біль, спробуйте змінити ставлення дитини до нього. Для цього не робіть трагедію з кожної травми, ставтеся буденно і спокійно до подряпин і порізів, тобто не акцентуйте на них увагу, відволікайте дитину від неприємних відчуттів і говоріть, що нічого страшного не сталося. Крім того, свої ушкодження теж переживайте з гідністю. Тоді дитина буде сприймати больові відчуття інакше, що не асоціюються з острахом.
 • Якщо малюк боїться певного лікаря, то потрібно просто змінити його заради спокою чада.
 • Крихітку налякала незнайома обстановка? Дайте йому звикнути до цієї атмосфері: разом походіть по кабінету, розгляньте і попросіть помацати інструменти, оцініть крісло або кушетку. Коли дитина зрозуміє, що нічого страшного навколо немає, вона перестане боятися.
 • Ніколи не лякайте малюків лікарями! Взагалі, будь-які професії не варто перетворювати в інструмент маніпуляцій і залякування.
 • Найчастіше подавайте власний позитивний приклад. Регулярно відвідуйте лікарів і ніколи не відзивайтеся про них негативно, навіть якщо думка буде виправданою. Робіть акцент на те, що лікарі допомагають людям бути здоровими, і обійтися без них ніяк не можна.
 • Якщо малюка лякає сама лікарня, спробуйте змінити її. Деякі дитячі клініки і кабінети оформлені яскраво і залишають тільки позитивні враження.
 • Спробуйте читати книги про лікарів, щоб дитина сприймала їх як виключно позитивних і добрих героїв і, нарешті, перестане боятися. Найбільш відомим твором є «Айболить» Корнія Івановича Чуковського. Цей персонаж напевно зацікавить малюка і сподобається йому.
 • Підготуйтеся до відвідування педіатра або іншого лікаря. По-перше, не брешіть і розкажіть малюку, що саме його чекає. Якщо планується щеплення, то зізнайтеся, що лікар буде робити укол, і може бути трохи боляче. По-друге, підтримайте дитину. Скажіть, що біль не буде сильним і тривалим, і малюк неодмінно витерпить його і не заплаче, адже він такий сміливий, дорослий і сильний.
 • Можна спробувати подолати страх за допомогою ігор. Придбайте ігровий набір лікаря і почніть грати в лікарню. А якщо вам вдасться знайти білий халат, то ви зможете подолати страхи перед медичним одягом. Дозвольте спочатку побувати в ролі доктора чаду. Нехай він розгляне всі інструменти, а ви розкажіть про них, приділивши увагу призначенню кожного. Потім поміняйтеся ролями, щоб малюк побув пацієнтом. Зімітуйте реальну ситуацію: проведіть огляд, зробіть «іграшковий» укол, подивіться горло.
 • Планувати візит до лікаря бажано на час, коли малюк бадьорий, ситий і веселий.
 • Якщо дитина навідріз відмовляється йти в поліклініку, спробуйте викликати платного лікаря додому, причому кілька разів. Можливо, з часом вид медпрацівників і їх маніпуляції перестануть лякати, і знайома домашня обстановка в цьому допоможе.
 • Не варто вимагати від чада ідеальної поведінки, прийміть його емоції і допоможіть їх пережити. Якщо малюк заплакав, заспокойте його, підтримайте, вселіть впевненість в собі. А за хорошу поведінку обов’язково похваліть.
 • Якщо має бути госпіталізація, то можна заздалегідь провести екскурсію по медустанові, щоб дитина звикла до неї.
Останні новини:  Названий ранковий напій для очищення крові від зайвого холестерину

Проявіть терпіння і скористайтеся порадами, щоб допомогти дитині не боятися лікарів!