Китай таємно змінив орбіту місячних супутників, місію яких визнав провальною

02.04.2024   15:45    852


У середині березня 2024 року запуск двох китайських супутників обернувся невдачею. Розгінний блок не зміг забезпечити правильну траєкторію, і корисне навантаження до цільової орбіти не дісталося. Офіційно місію визнали аварійною, але жодних подробиць про її цілі та перебіг польоту не повідомлялося. Нові дані американської космічної розвідки показали, що апарати точно не втрачені: вони здійснили маневр зі зміни орбіти.


Портал SpaceNews повідомив, що, за даними 18-ї ескадрильї космічної оборони (18 SDS) Космічних сил США, об’єкт з міжнародним ідентифікатором 2024-048A як мінімум одного разу змінив висоту своєї орбіти з 525x 32 575 кило 9 з 14 до 26 березня. Цей об’єкт асоційований із запуском ракети-носія «Чанчжен-2C» 13 березня і за всіма ознаками є або розгінним блоком (третім ступенем), або його корисним навантаженням, закріпленим на адаптері, або одним із двох супутників DRO-A і B, які виступали в якість корисного навантаження.За всіма ознаками Китай робить спроби виконати хоча б частину завдань, поставлених перед невдалою місією до Місяця. Однак жодних подробиць про ці маневри Піднебесна не повідомила, а маневрів було не менше двох, адже об’єкт підняв не лише апогей, а й перигою своєї орбіти.Як це часто буває у випадку з китайською космонавтикою, достовірно не відомі цілі, можливості та технічні характеристики апаратів DRO -A і B. Є лише непрямі ознаки, якими американські фахівці космічної розвідки можуть зробити загальні висновки.

Останні новини:  Цеоліт допоміг перетворити поліетилен на бензин

Параметри старту носія «Чанчжен-2C» (CZ-2C) 13 березня схожі на запуск до Місяця. Принаймні Китай заявляв зони закритого повітряного простору (регіони падіння відпрацьованих першої та другої ступенів), характерні для пуску або до геостаціонарної орбіти, або на траєкторію відльоту до Місяця. Через кілька годин після запуску інформаційне агентство «Сіньхуа», офіційне державне ЗМІ уряду Китайської Народної Республіки, опублікувало коротку замітку про невдачу місії (китайська, англійська). У ній говорилося, що розгінний блок Юаньчжен-1S (YZ-1S) не зміг точно вивести супутники DRO-A і DRO-B на цільову орбіту. При цьому наголошувалося: «найближчим часом розпочнеться робота з утилізації».

p align=»justify»> Фразу про утилізацію важко інтерпретувати інакше як зведення корисного навантаження з орбіти в щільні шари земної атмосфери або її переведення на орбіту поховання. Судячи з даних 18 SDS , об’єкт, що відстежується, точно не збирається повертатися додому і, навпаки, віддаляється від Землі. Якщо 2024-048A — це обидва супутники поряд, і в них достатньо енергетики, щоб підняти свій апогей майже на 100 тисяч кілометрів, це слабко схоже на маневр поховання.

Останні новини:  NASA підтвердила падіння частини вантажного піддона з МКС на будинок у Флориді (фото)

Для переходу на далеку ретроградну навколомісячну орбіту (distant retrograde orbitDRO) залишається зовсім небагато. Точний перигей, з якого це можливо для 2024-048A, розрахувати важко, але він знаходиться близько 320 тисяч кілометрів від Землі. Щоб підняти свою орбіту до цієї висоти з 225 тисяч кілометрів, потрібно набагато менше палива, ніж знадобилося для попереднього маневру. Очевидно, китайські космічні інженери вирішили спробувати вичавити максимум із супутників і протестувати їх на максимально досяжному — в умовах, що склалися — видаленні.

Про те, яке завдання DRO-A і B, можна судити тільки з публікації, що вже зникла з відкритого доступу в китайському виданні Journal of Deep Space Exploration (архівна копія). У статті вчені запропонували протестувати систему навігації у навколомісячному просторі за допомогою трьох супутників: одного на низькій навколоземній орбіті та двох на дальній ретроградній навколомісячній. Англомовна абревіатура цієї орбіти (DRO) у назві супутників говорить сама за себе, а перший апарат угруповання (DRO-L) запустили у лютому 2024 року.

Останні новини:  Ілон Маск планує створити флот із тисячі кораблів для колонізації Марса

Невдалі результати експерименту з навігацією у навколомісячному просторі не повинні негативно вплинути на нинішню китайську програму вивчення та освоєння Місяця. Це швидше побічний проєкт, який у разі успіху дозволяє дещо розширити можливості.

За тиждень після запуску DRO-A і B Китай відправив у політ апарат «Цюецяо-2» — супутник-ретранслятор і радіотелескоп для роботи на високоеліптичній навколомісячній орбіті. Він транслюватиме сигнали місії щодо забору ґрунту на звороті Місяця, який заплановано пізніше на 2024 рік. Крім того, Цюецяо-2 несе на борту кілька наукових приладів. Поки що місія йде повністю за планом.


portaltele.com.ua