Астрономи вперше спостерігали зоряні вітри від зірок, подібних до Сонця

14.04.2024   19:45    323

Пряме спостереження вітру від зірок малої маси допоможе вивчити формування планетних систем. Дослідження опубліковано в журналі Nature Astronomy.

Міжнародна група астрономів уперше безпосередньо виявила потоки зоряного вітру, що виходять від трьох сонцеподібних зірок. Вчені зареєстрували рентгенівське випромінювання астросфер – аналогів стратосфери, створюваної сонячним вітром навколо нашої зірки, і визначили, як швидко зірки втрачають масу через зоряні вітри.

Дослідники спостерігали спектральні відбитки (спектральні лінії) іонів кисню за допомогою космічного телескопа XMM-Newton. На основі зібраних даних вчені розрахували кількість кисню і, в кінцевому підсумку, загальну масу зоряного вітру, що випускається зірками.

Останні новини:  Початок історії людства: чому Homo sapiens з'явилися саме в Африці

Три зірки 70 Змієносця, епсилон Ерідана і 61 Лебедя втрачають масу в 66,5, 15,6 і 9,6 раза відповідно швидше, ніж Сонце. Це означає, що вітри від цих зірок набагато сильніші за сонячний вітер, що можна пояснити сильнішою магнітною активністю зірок.

Зоряні вітри здебільшого складаються з протонів і електронів, але також містять невелику кількість важчих іонів з високим зарядом, наприклад, кисню або вуглецю. Саме ці іони, захоплюючи електрони з міжзоряного середовища навколо зірки, випромінюють рентгенівські промені, що дозволяють виявити астросферу.

Спостереження випромінювання від далеких зірок дуже складні через слабкість сигналу. Крім того, відстань до зірок ускладнює відділення сигналу, випромінюваного астросферою, від реального рентгенівського випромінювання самої зірки, частина якої “розмазана” по полю зору телескопа через інструментальні ефекти, – говорить Христина Кислякова, співавтор дослідження

Вчені розробили новий для поділу зоряного і астросферного внеску у випромінювання і виявили сигнали від іонів кисню зоряного вітру і нейтрального міжзоряного середовища, що оточує зірку. Вивчення зоряних вітрів зірок малої маси, подібних до Сонця, дає змогу зрозуміти зоряну і планетарну еволюцію і, в кінцевому підсумку, історію і майбутнє нашої власної зірки і Сонячної системи.
cikavosti.com

Останні новини:  Вчені назвали найвище місце на Землі, де живуть люди