ALMA не знайшла потужних гейзерів на супутнику Юпітера Європі

14.04.2024   12:51    392

Планетологи за допомогою системи радіотелескопів ALMA не виявили на поверхні крижаного супутника Юпітера Європи активності гейзерів, пов’язаних із підповерхневим океаном. Однак можливо, що гейзери все ж таки були в період спостережень і просто не містять ряд молекул, які шукала ALMA. Препринт роботи доступний arXiv.org.


Європа — один із чотирьох великих супутників Юпітера, її радіус складає 1560 кілометрів. Вона виділяється серед інших супутників планет тим, що має глобальний підповерхневий водний океан, прихований під крижаною корою, який вважається однією з головних цілей пошуків слідів життя за межами Землі. Однак суперечки про потенційне житло європеанського океану не вщухають, оскільки є як докази на користь придатності океану до життя бактерій, і докази на користь поганої придатності.Щоб уточнити склад океану, астрономи вивчають шлейфи гейзерів, які спостерігали раніше телескоп «Хаббл» і зонд «Галілео». Гейзери утворюються, коли вода з океану досягає поверхні супутника через тріщини та розломи. Проте телескоп «Джеймс Вебб», спостерігаючи минулого року за Європою, гейзерів не помітив, передбачається, що подібна активність може бути спорадичною та слабкою.

Останні новини:  Вчені показали, як гігантський кальмар використовує фари, щоб засліпити жертву (відео)

Група планетологів на чолі з Мартіном Кордінером (Martin Cordiner) з Відділу дослідження Сонячної системи Центру космічних польотів імені Годдарда опублікувала результати аналізу даних субміліметрових спостережень за Європою, отриманих за допомогою системи радіотелескопів ALMA у лініях HCN, H2CO, SO2 та CH2-2 травня року.Порівняння даних ALMA з архівними даними оптичних спостережень за Європою показує, що існує негативна кореляція між оптичним альбедо поверхні та яскравою температурою, виміряною в субміліметровому діапазоні. Області з низькою температурою яскравості можуть бути пов’язані з зонами з відносно високим вмістом водяного льоду або низьким вмістом гідратованих мінералів. Наявність ударних кратерів та пов’язаних з ними оптично яскравих викидів також призводить до видимого зниження яскравості. Високе середнє оптичне альбедо Європи досягається внаслідок водяного льоду, проте відбивна здатність знижується у присутності солей, мінералів та продуктів радіолізу льоду.

Останні новини:  Neuralink Ілона Маска шукає претендентів для імплантації мозкового чипа
Карти яскравості температури Європи за даними ALMA (a-d) і відповідні їм карти поверхні супутника за даними “Галілео” і “Вояджерів” (e-h), M. A. Cordiner et al. / arXiv, 2024

Порівняння даних ALMA з моделлю поширення шлейфу гейзера не виявило жодних доказів наявності в екзосфері вибраних молекул у газовій фазі, пов’язаній із викидами з поверхні Європи. У припущенні, що продуктивність гейзера становить 10 в 29 степені молекул води за секунду, верхня межа вмісту молекул H2CO становить 1,6*10 в 25 степені молекул за секунду, що значно менше, ніж спостерігалося у шлейфах гейзерів супутника Сатурна Енцелада. Верхня межа для HCN становить 3,8*10 в 24 степені молекул на секунду, що також значно менше, ніж у випадку Енцеладу.

Останні новини:  Вчені знайшли скам’янілі рештки кальмара-вампіра віком майже 200 млн років

Таким чином, або гейзерна активність Європи досить слабка і має непостійний характер, або якщо гейзери були активні під час спостережень ALMA, то вони містять дуже невелику (або навіть нульову) кількість обраних молекул. Цікаво, що відсутність H2CO у шлейфах Європи може означати, що вони можуть переважати сполуки з океану. Подальші спостереження за Європою будуть зосереджені на молекулах, знайдених у шлейфах Енцеладу, таких як NH3, NaCl та KCl.


cikavosti.com