Залізо з космосу допоможе встановити вік одного з найбільших скарбів Іспанії

12.02.2024   12:21    651

Одне з найважливіших і найзагадковіших відкриттів бронзового віку, схоже, містить метеоритне залізо. Це відкриття допоможе вирішити питання щодо віку не лише залізних предметів, але й скарбу золота, з яким вони були поховані.

Скарб Вільєни був знайдений на території сучасної східної Іспанії у 1963 році. 59 браслетів, чаш та різноманітних предметів найбільш відомі своїм багатством на золото, але більш інтригуючим аспектом є залізо, з якого були виготовлені два з них. Це були найстаріші залізні вироби, знайдені на Піренейському півострові, і, судячи з супутніх багатств, вони датуються щонайменше 3 000 роками тому. Походження всього скарбу є досить загадковим, враховуючи відсутність свідчень про цивілізацію, яка їх виготовила, а наявність предметів, очевидно, бронзового віку разом із залізними шматками поглиблює цю таємницю.


Однак задовго до того, як людство навчилося видобувати і виплавляти залізо, ми використовували залізо з метеоритів, знайдених на поверхні Землі. Найвідомішим є кинджал Тутанхамона, викуваний з метеоритного заліза, володіння яким хлопчиком-фараоном демонструє величезну цінність, яку надавали таким предметам. Здатність обробляти суміш заліза, нікелю, а іноді й кобальту, відому як метеоритне залізо, мабуть, розвинулася незалежно в багатьох місцях, оскільки приклади дозалізного віку знайдені в Північній Америці, південній Африці, Тибеті та на Близькому Сході.

Останні новини:  Вчені розробили метод охолодження одного з найспекотніших міст світу
Золоте покриття робить цей предмет схожим на решту скарбу, але коли він був виготовлений, залізо, що проглядало крізь нього, могло бути більш цінним. Максимальний діаметр 4,5 см (1,8 дюйма).

Один залізний виріб являє собою порожнисту півсферу, частково вкриту золотом (так званий ковпачок або навершя), а інший – браслет. Їхнє призначення невідоме, але за номінальною вартістю їхнє існування вказує на те, що скарб має походити із залізного віку, хоча й на самому його початку, коли обробка заліза була досить новою, щоб бути дуже цінною. Але якщо це так, то що вони робили з такою великою кількістю золота в стилі бронзового віку?

Однак, якби залізо, з якого зроблені ці два шматки, походило з небес, а не з землі, то не було б ніякої розбіжності.

Останні новини:  Охолодження клімату лісопосадками завищили на третину

Археологи неминуче прагнули випробувати залізні шматки протягом тривалого часу. Однак на заваді стояло поєднання корозії, яка робить найдавніше залізо дуже крихким, і бажання захистити предмети від пошкодження методами тестування. Зростання доступності неруйнівних тестів змінило ситуацію, спонукаючи куратора музею на пенсії Сальвадора Ровіра-Ллоренса та його співавторів дослідити склад предметів.

Портативна рентгенофлуоресцентна спектрометрія дала непевні результати, тому команда звернулася до мас-спектрометрії, що застосовується до крихітних зразків. Вони виявили, що частка нікелю в ковпачку (5,5 відсотка) дуже добре узгоджується з відомими залізними метеоритами і значно перевищує вміст, який зазвичай знаходять у земних родовищах. З іншого боку, попередні вимірювання браслета дали чітко неоднозначний результат – 2,8 відсотка.

На наш погляд, відкритий браслет виглядає нікчемним у порівнянні з іншими, але яку подорож він пройшов. Максимальний діаметр 8,5 см (3,4 дюйма).

Корозія може спричинити вимивання більшої кількості нікелю, ніж заліза, однак, знижуючи його концентрацію. Глибший аналіз виявив більше нікелю у внутрішніх частинах, менш схильних до впливу повітря та води, що вказує на те, що браслет також був виготовлений з метеоритного заліза. Дійсно, цілком ймовірно, що він був з того самого метеорита, оскільки його склад не піддавався корозії. Однак співставити склад з конкретним метеоритом поки що не вдалося.

Останні новини:  Інженери розібралися, чому модуль SLIM сів униз «головою»

“Наявні дані дозволяють припустити, що шапка і браслет зі Скарбу Вільєни на даний момент є першими двома предметами, пов’язаними з метеоритним залізом на Піренейському півострові, що відповідає хронології пізньої бронзи, до початку широкого виробництва земного заліза”, – пишуть автори статті.

За межами Гренландії майже все земне залізо знаходиться у вигляді оксиду заліза, який люди бронзового віку не мали технології для відновлення. Метеорити не лише позбавляли від цієї необхідності, але й робили сплави заліза з нікелем більш стійкими до корозії навіть після того, як стало доступним чисте залізо. Надзвичайно рідкісний продукт був земним еквівалентом валірійської сталі у Вестеросі, що мала величезну цінність через свою надзвичайну рідкість.nnews.com.ua
+