Як врятувати виноград, який вимерз взимку: відновлюємо постраждалі кущі

26.02.2024   11:40    58

Не поспішайте корчувати вимерзлі взимку кущі. Їх цілком реально відновити, навіть якщо повністю загинула вся надземна частина. Виноград — настільки живуча культура, що заново відросте від основи куща, як кажуть виноградарі, від голови.


Такі кущі вже через два-три роки порадують хорошим урожаєм. Викорчовувати треба тільки ті, у яких загинула коренева система. А це буде видно трохи пізніше.

Що зараз треба зробити? Взяти і обрізати лози, які не розпустилися. Не бійтеся, якщо вони будуть плакати, шкоди від цього кущам ніякої.

Всі обрізки збираємо і спалюємо.

Пагони, які з’явилися, потрібно нормувати. Тобто банально видалити всі зайві, залишивши чотири-шість найкраще розташованих і сильніше розвинених. Вони можуть нести кисті… для кращого розвитку куща їх бажано повищипувати.Постраждалі кущі можуть давати слабкі пагони і на лозах. Якщо їх небагато і вони явно відстають у розвитку, їх краще видалити. Але якщо лози постраждали частково, є сенс отримати з них урожай, для чого вирізаються тільки загиблі ділянки, а зелені пагони підв’язуються горизонтально.

Останні новини:  Яка вода підходить для поливу кімнатних квітів: точно не кип’ячена

При обприскуванні від хвороб додавайте в розчин трохи сечовини (40-60 г на 10 л), щоб простимулювати зростання. Але найважливіше поливати кущі. Для чого для сильно постраждалих кущів поливи проводять раз на тиждень. Для частково постраждалих — раз на два тижні. У посуху ще частіше.Дуже важливо обприскувати рослини. Не кидайте їх напризволяще до плодоношення. Вони вимерзли і зараз ослаблені, а значить, їх треба обприскувати частіше звичайного — раз на два тижні. Тоді хвороби їх не доб’ють.

Останні новини:  Який копійчаний компонент додати в шампунь, щоб не мити голову кожен день

А ось підгодовувати під корінь кущі не поспішайте. Є варіант дати подвійний суперфосфат, розчинивши його у воді. Він потрібен для відновлення кореневої системи. Але це робиться один-два рази протягом сезону. Коли рослини зміцніють, що буде помітно по сильному росту пагонів, ось тоді можна вносити добрива невеликими дозуваннями.

Ступені пошкодження винограду морозами:

  • Слабке пошкодження: однорічна лоза і багаторічна деревина повністю збереглися, підмерзли тільки вічка на 60-70 %. Відновлюються кущі з замінюючих бруньок. Врожаю не буде тільки цього року.
  • Середнє пошкодження: загибель вічок більш ніж на 70 %, однорічні пагони і деревина пошкоджені частково. У зростання рушать бруньки на дворічній або багаторічній лозі. Однорічні лози вирізують повністю, багаторічні частини або не чіпають, або вкорочують до потрібного розміру.
  • Сильне пошкодження: вся наземна частина виноградної лози загинула. Після вимерзання всієї наземної лози проростають порослеві пагони від підземного штамба, з сплячих бруньок, всю надземну частину зрізають. Відновлення куща займе два-три роки. З порослевих пагонів залишаємо чотири для формування рукавів.
  • Дуже сильне пошкодження: загинула вся наземна частина, частково підмерз підземний штамб і коріння на глибині до 40-50 см. Якщо протягом місяця виноградний кущ не проявляє ознак життя, значить вимерзла коренева система. Такі кущі треба розкорчовувати і через три-чотири роки садити новий.