Учені з’ясували природу загадкового об’єкта X7 у центрі Чумацького Шляху

09.02.2024   05:22    45

Астрономи десятиліттями відстежували незвичайний об’єкт поблизу центру галактики, і не так давно дослідження пролило світло на його особистість і можливу долю найближчими роками – ймовірно, його поглине надмасивна чорна діра.


Центр Чумацького Шляху являє собою найбільш екстремальне середовище в галактиці. Це тому, що тут знаходиться Стрілець A* (Sgr A*), надмасивна чорна діра, що містить масу близько чотирьох мільйонів Сонць. Вона створює величезний гравітаційний вплив на зірки та інші об’єкти в цьому районі.

Один із таких об’єктів відомий як X7: за оцінками вчених, він має масу близько 50 земних і перебуває приблизно на 170-річній орбіті Sgr A*. Хоча його поведінку відстежували протягом десятиліть, астрономи не були повністю впевнені, що ж він із себе представляє насправді. Тому група Галактичного центру Каліфорнійського університету в Лос-Анджелесі та обсерваторія Кека вирішили з’ясувати це в рамках нової роботи.Астрономи проаналізували дані про X7 за 20 років і виявили, що він розтягується з плином часу, тож нині являє собою таку собі космічну “локшину”. Він також прискорюється і зараз рухається зі швидкістю близько 1127 км на секунду.

“Жоден інший об’єкт у цьому регіоні не показав такої екстремальної еволюції, – заявила Анна Чурло, провідний автор дослідження. – Він спочатку мав форму комети, і ми думали, що він набув цієї форми через зоряні вітри або струмені частинок із чорної діри. Але в міру того, як ми стежили за ним протягом 20 років, виявилося, що він став набагато більш витягнутим. Щось, мабуть, направило цю хмару матерії певним шляхом із певною орієнтацією”.

Хоча всі об’єкти в цьому районі мають тенденцію розтягуватися під дією сильної гравітації, X7 зазнав набагато більш значних змін форми, ніж інші. І це може бути ключем до розуміння його природи.Чорна діра і X7 один навпроти одного, Anna Ciurlo/UCLA

Об’єкти іншого класу, звані об’єктами G, також здаються хмарами пилу, але коли один з них пройшов близько від Sgr A* у 2014 році, він втратив менше маси, ніж очікувалося, що вказує на те, що у нього більш щільне ядро. Це говорить про те, що це була зірка, оповита пиловою пеленою, а X7 може бути новим класом об’єктів, які являють собою просто пил, викинутий у космос після зіткнення двох зірок.

Останні новини:  Науковці відкрили 1000 нових астероїдів, які не зміг зафіксувати телескоп Hubble

Отже, ми знаємо його недавнє минуле, але що чекає на X7 у майбутньому? Згідно з розрахунками команди, X7 максимально наблизиться до надмасивної чорної діри приблизно 2036 року, і навряд чи переживе це зіткнення. Незабаром після цього він буде поглинений і зникне назавжди.

“Ми очікуємо, що сильні приливні сили, створювані галактичною чорною дірою, зрештою розірвуть X7 на частини, перш ніж він зробить хоча б один оборот”, – заявив Марк Морріс, співавтор дослідження.


cikavosti.com

Останні новини:  Дослідження ДНК виявило невідому групу предків сучасних японців