Танення вічної мерзлоти може вивільнити в Арктиці газ, що викликає рак

29.02.2024   12:31    99

Разом з потеплінням планети тане і мерзлий шар землі під її найхолоднішими регіонами. Згідно з новим дослідженням, танення цієї вічної мерзлоти може принести з собою значну загрозу здоров’ю людей, які живуть у субарктичних громадах: підвищений вплив газу, що викликає рак, радону.


Вічна мерзлота – шар землі, заморожений більше двох років – зазвичай діє як захисний бар’єр від газів, що знаходяться під нашими ногами, зокрема радону. Однак, якщо вона відтане, радон може вийти на поверхню і накопичуватися в будівлях. Це становить потенційну проблему, оскільки радон, який є природним і радіоактивним, також може призвести до раку.

“Відомо, що радон є другою за важливістю причиною раку легенів після куріння. Куріння також збільшує рівень захворюваності на рак легенів, спричинений радоном, приблизно в 26 разів, а в арктичних громадах куріння поширене в 4,4 рази більше”, – заявив автор дослідження професор Пол Гловер.

“Отже, несподіваний шлейф радону може становити небезпечну загрозу для здоров’я, якщо його не спланувати”.

Щоб оцінити небезпеку, яку становить прискорене танення вічної мерзлоти, Гловер і його колеги змоделювали виробництво радону і те, як газ може проникати в ґрунт, вічну мерзлоту і будівлі (як з підвалами, так і без них) залежно від глибини вічної мерзлоти і швидкості танення.Модель підтвердила, що вічна мерзлота діє як бар’єр, але також збільшує концентрацію радону, що міститься під нею, до 12 разів. Вона також показала, що для будівель з підвалами танення вічної мерзлоти може призвести до різкого і довготривалого збільшення концентрації радону порівняно з фоновими рівнями.

Останні новини:  Рідкісні фото показують, як сині кити виконують найбільший шлюбний танець на Землі
Танення вічної мерзлоти може вивільнити в Арктиці газ, що викликає рак

Хоча безпечного рівня радону не існує, протягом семи років концентрація може перевищувати 200 беккерелів на кубічний метр, що використовується кількома країнами як поріг для вжиття заходів – це може включати посилення вентиляції та герметизацію тріщин.

“Наші результати чітко показують, що відкладений запас радону може вивільнятися в підвали будівель протягом тривалого періоду і залишатиметься вище рівня радіаційного впливу протягом чотирьох-семи років”, – пояснив Гловер.

Хоча автори попереджають, що результати ґрунтуються на моделі, в якій зроблено багато припущень, потенційні ризики для здоров’я населення субарктичних регіонів, особливо тих, де багато курців, все одно надають їм важливого значення.

“Якби вічна мерзлота була стабільною, не було б причин для занепокоєння. Однак зараз широко визнано, що зміна клімату призводить до значного танення вічної мерзлоти, і до 2050 року очікується втрата 42 відсотків вічної мерзлоти в Арктичному циркумполярному регіоні вічної мерзлоти (ACPR)”, – сказав Гловер.

“Оскільки в цих громадах не було історичної проблеми з радоном, а сам газ неможливо виявити без спеціальних приладів, ми розглядаємо це як важливу загрозу для здоров’я північних громад, якої можна повністю уникнути”.nnews.com.ua

Останні новини:  Hubble бачить галактику, приховану в темній хмарі