Ісландський вулкан встановив новий рекорд швидкості виливання магми

12.02.2024   19:31    48

За лічені тижні регіон навколо міста Гріндавік пройшов шлях від регулярної сейсмічної активності до трьох вивержень вулкану, останнє з яких сталося буквально вчора. У листопаді минулого року місто було евакуйоване, оскільки кількість та інтенсивність підземних поштовхів зростала. Вчені могли сказати, що під землею формується масивна магматична дамба, і новий аналіз показує, наскільки потужними можуть бути сили під нашими ногами.


За оцінками, довжина магматичної дамби сягає 15 кілометрів, вона розколює землю під містом і навіть загрожує знаменитій Блакитній лагуні, геотермальному спа-центру під відкритим небом і головному туристичному об’єкту. Дамба подовжувалася і піднімалася, і тепер дослідники встановили, що потік магми надходить до дамби. Він був не просто швидким – вони називають його надшвидким.

Останні новини:  Вчені відкрили унікальну аномалію Венери, яку не можуть пояснити

Вони підрахували, що швидкість потоку становила 7 400 кубічних метрів на секунду . Це три олімпійських басейни щосекунди, або бетон всієї дамби Три Ущелини щогодини. Це неймовірна швидкість потоку. Звісно, останнім часом її там не було. З 2021 року на півострові Рейк’янес, де розташований Гріндавік, сталося три виверження. Швидкість потоку магми під час них була в 30 разів меншою, ніж цього разу.Після першого виверження в грудні вчені були стурбовані тим, що нова вулканічна система буде більшою, ніж три попередні разом узяті – і вони виявилися праві. Січневе виверження досягло міста Гріндавік, яке вже давно було евакуйоване. Нове виверження почалося о 5:30 ранку 8 лютого в місці, схожому на виверження 18 грудня, але ще далі від Гріндавіка.Фонтани лави мали висоту від 50 до 80 метрів , а шлейф досягав висоти 3 кілометрів. Ісландське метеорологічне управління повідомило про утворення водоспадів тефри на Гріндавіку. Тефра – це пінистий матеріал, який утворюється при швидкому охолодженні лави. Активність виверження зменшується, і її порівнюють з тією, що спостерігалася в грудні.

“Помітний темний шлейф піднімається з однієї частини еруптивної тріщини. Це, ймовірно, пов’язано з взаємодією магми з підземними водами, що призводить до незначної вибухової активності, коли білий шлейф пари змішується з темним вулканічним шлейфом”, – повідомляють співробітники IMO. “Схоже, що на даний момент тефра не відходить далеко від еруптивної тріщини. Вулканічний шлейф розсіюється в напрямку на південний захід”.nnews.com.ua

Останні новини:  Вчені висунули гіпотезу, що люди еволюціонували як жуки, а не як хребетні