Астрономи знайшли нове джерело міжзоряного пилу

26.02.2024   14:43    54

Аналіз показав, що термоядерні вибухи наднових типу Ia впливають на утворення пилу, що заповнює міжзоряний простір.

Міжнародна група астрономів виявила раніше невідоме джерело пилу у Всесвіті — взаємодію термоядерних вибухів наднового типу Ia з газом, що оточує зірку, яка вибухає. Відкриття пояснює формування пилу в еліптичних галактиках та ранньому Всесвіті.


Вчені спостерігали за надновою SN 2018evt протягом більше трьох років, використовуючи космічний телескоп «Спітцер» та супутник NEOWISE, а також мережу наземних телескопів. Вони виявили, що вибухова хвиля наднової зіткнулася з навколишнім матеріалом — газом, викинутим однією або обома зірками подвійної системи до вибуху.

Останні новини:  Марсохід продовжує просуватися вздовж верхнього хребта Гедіз Валліс

Дослідники спостерігали за надновою понад 1000 днів. Аналіз показав, що згодом світло вибуху почало різко тьмяніти в оптичних довжинах хвиль. При цьому в інфрачервоному світлі наднова почала сяяти набагато яскравіше. Це вказує на формування пилу в навколозоряному газі після проходження через нього ударної хвилі наднової.Ґрунтуючись на моделюванні даних, вчені вважали, що мала утворитися велика кількість пилу — більше 1% маси Сонця. Оскільки наднова продовжує остигати з часом, моделювання передбачень, що кількість пилу, що утворився, повинна збільшитися, можливо, в десять разів.Космічний пил схожий на пил на Землі, він утворений групами молекул, які конденсувалися і злиплися в окремі зерна. Раніше дослідники спостерігали утворення пилу тільки в наднових з колапсом ядра — вибухах масивних зірок. Такі наднові пояснюють формування пилу у спіральних галактиках, але ніколи не вибухають у еліптичних.

Останні новини:  На Землі знайдено ізотопи речовин, які не повинні існувати

SN 2018evt — термоядерна наднова. Такі вибухи відбуваються на білих карликах у подвійній зірковій системі і могли відбуватися і в еліптичних галактиках, і в ранньому Всесвіті. Утворення космічного пилу має вирішальне значення в астрономії, зазначають вчені, розуміння її формування впливає на моделювання утворення всіх об’єктів — від планет та їх супутників до масивних зірок.

Останні новини:  Айсберг, який потопив “Титанік”, може бути зображений на віднайденій фотографії 1912 року


cikavosti.com