Знайдено спосіб переробки пластику, що важко розкладається, без небезпечних хімікатів

03.12.2023   22:00    45

Новий каталізатор повністю розщеплює нейлон-6, який важко розкладається, на компоненти для повторного застосування.

Фото canva.com/gettyimages/

Дослідники з Північно-Західного університету створили каталізатор, який повністю та безпечно розкладає нейлон-6 за лічені хвилини без утворення шкідливих побічних продуктів. Нейлон-6 — це один з особливо міцних пластиків, що важко піддаються руйнуванню, який використовується в ременях безпеки, сітках, килимах і одязі.


Новий метод легко відтворити і він підходить для повсякденного використання, кажуть хіміки.  Перевага запропонованого рішення полягає в тому, що спосіб не вимагає використання токсичних хімікатів та створення суворих виробничих умов. Він також пропонує можливість переробки викинутого пластику на більш цінну продукцію.Дослідники використовували каталізатор, який показав свою ефективність при перетворенні інших пластиків в полімерні ланцюжки, з яких вони складаються. Каталізатор включає ітрій (недорогий метал, поширений на Землі) та іони лантаноїдів. Коли хіміки нагріли зразки нейлону-6 до температури плавлення і нанесли каталізатор без розчинника, пластик розвалився, повернувшись до вихідних будівельних блоків, не залишивши побічних продуктів.Сучасні методи утилізації нейлону-6 обмежуються похованням відходів на звалищах. Коли нейлон-6 згоряє, він виділяє токсичні забруднюючі речовини. Серед них, наприклад, оксиди азоту, які пов’язані з різними ускладненнями для здоров’я, і парниковий вуглекислий газ.

Останні новини:  Китайські вчені придумали простий спосіб позбутися мікропластику в питній воді

Альтернативні методи вимагають екстремальних умов (наприклад, температур до 350 °С), пари високого тиску (який енергетично дорогий та неефективний) або токсичних розчинників, що викликають додаткове забруднення. Новий метод екологічно чистий, додають вчені. Щобільше, він дозволяє відновити до 99% пластику для повторного використання в тканинах і промислових пластиках.


cikavosti.com
+