Новачки старше 80 років виявилися результативні в силових вправах

04.12.2023   15:21    31

Недавнє дослідження, що вивчає вплив силових тренувань на людей похилого віку, показало, що навіть люди у віці 90 років, які ніколи раніше не займалися подібними вправами, можуть досягти значного прогресу в тренуваннях з опором.

Image @sciencephotolibrary from Canva

Прийнято вважати, що збільшення м’язової маси і сили недосяжно для людей старше 80 років. Ця думка частково пов’язана з рідкістю включення таких людей похилого віку в наукові дослідження. Попередні наукові роботи з силових тренувань часто обмежували вік добровольців до 75 років.


Однак результати експерименту, проведеного вченими з Маастрихтського університету (Нідерланди) у співпраці з колегами з Університету Ла Фронтера в Чилі, спростовують цей широко поширений стереотип. Дослідження було опубліковано в Міжнародному журналі Human Kinetics Journals.Щоб довести, що поліпшити свій фізичний стан ніколи не пізно, автори розробили 12-тижневу програму силових тренувань. У клінічному дослідженні взяли участь 29 здорових літніх людей, у тому числі 17 учасників (13 жінок і четверо чоловіків) у віці від 65 до 75 років і 12 випробовуваних старше 85 років. Жоден з учасників раніше регулярно не займався силовими тренуваннями.До, під час та після тримісячної програми дослідники оцінювали м’язову масу, силу та функціональність учасників. Всі добровольці пройшли попередній медичний огляд.

Останні новини:  Кілька хитрощів, які зможуть значно полегшити догляд за собаками

Силові тренування, що проводились три рази на тиждень під наглядом, складалися з п’ятихвилинної розминки, а потім серії вправ на різних машинах, що чергуються з розтяжкою. Інтенсивність досягала 80% від верхньої межі сили учасників.

Спочатку дослідники очікували, що всі учасники покращать м’язову масу та силу, але з менш вираженим ефектом у осіб старше 85 років порівняно з віковою групою 65-75 років. Однак результати перевершили очікування.

Останні новини:  JWST знайшов нейтронну зірку в залишках наднової SN1987a

Через три місяці найстарші учасники показали більш значне відносне збільшення м’язової маси та сили, ніж їхні молодші колеги, із середнім приростом м’язової маси на 11% та силою на 46%, порівняно з 10% та 38% у молодшій групі.

Більш того, група “85+” продемонструвала більш істотний прогрес в загальному фізичному стані, про що свідчать поліпшені результати тестів на підйом стільця і ходьбу. Їх показники покращилися приблизно на 13%, у порівнянні з поліпшенням на 8% у віковій групі 65-75 років.

Дослідники частково пояснюють цей ефект тим, що старші учасники відчували зниження м’язової маси та сили на десять років довше і починали з нижчого базового рівня.

Хоча експеримент переконливо довів, що почати тренуватися ніколи не пізно, до його результатів слід підходити обережно. Вправи проводилися під наглядом експертів, рівні навантаження коригувалися при потребі, що складно відтворити в домашніх умовах.

Останні новини:  Основний ступінь ракети SLS Artemis III готовий до підкорення Місяця

Важливо також зазначити, що в експерименті брали участь здорові чоловіки та жінки відповідного віку з мінімальними фізичними обмеженнями. Силові тренування можуть бути неможливими або небезпечними для людей похилого віку з серйозними захворюваннями або обмеженими можливостями. Тому, перш ніж займатися підняттям тягарів або іншими вправами, вчені порадили людям старше 60 років проконсультуватися зі своїм лікарем.

Однак результати є важливими, оскільки низька м’язова сила є серйозною проблемою у повсякденному житті людей похилого віку. Це не тільки ускладнює ходьбу і виконання домашніх завдань, але і негативно впливає на міцність кісток (у міру збільшення м’язової сили поліпшується мінералізація кісток) і гормональний баланс.

Матеріали новинного характеру не можна прирівнювати до призначення лікаря. Перед прийняттям рішення порадьтеся з фахівцем.


cikavosti.com
+