Хвороба Альцгеймера впливає на мозок не так, як вважали вчені

20.11.2023   18:51    1109

Дослідження показало, що хвороба Альцгеймера надає більш широкий вплив на функції мозкової мережі, ніж вважалося раніше.

© cikavosti.com (DALL·E)

Автори нового дослідження проаналізували функціональні зв’язки різних мереж мозку. Вони виявили, що в порівнянні зі здоровим старіючим мозком, хвороба Альцгеймера (БА) порушує роботу не тільки тих областей мозку, які пов’язані з пам’яттю. Крім того, цей вид деменції не залежить від факторів, зазвичай пов’язаних із захворюванням, таких як рівень бета-амілоїду.


Нейробіологи вже понад століття розрізняють області і системи мозку за функціями. Згідно з мережевим підходом до зв’язків мозку, когнітивна дисфункція, яка спостерігається при ХА, є результатом відмови безлічі спеціалізованих систем мозку, які пов’язані між собою в рамках великомасштабної мозкової мережі.Однак неясно, як зміни в мережі мозку залежать від тяжкості деменції і чи відрізняються вони від змін, які спостерігаються в мережі здорового старіючого мозку. Розуміння цих змін важливо для встановлення причини мозкової і когнітивної дисфункції, пов’язаної з ХА.Дослідники з Техаського університету в Далласі виміряли функціональну організацію мозкової мережі у людей різного віку і статусу деменції, щоб з’ясувати, чи є різниця.

Останні новини:  Буде штормити кілька днів: Землю накриють одразу чотири магнітні бурі - названі дати

Дослідники набрали 601 учасника у віці від 55 до 96 років для дослідження в рамках Ініціативи по нейровізуалізації хвороби Альцгеймера (ADNI). З учасників 326 були когнітивно здорові, а у 275 спостерігалися когнітивні порушення. Вчені оцінювали пам’ять, психічний стан і клінічну оцінку деменції, а також наявність патології бета-амілоїду. Бета-амілоїдні пептиди є основним компонентом бляшок, виявлених в мозку людей з БА.

Останні новини:  Нептуноподібна екзопланета у червоного карлика не вписалася в жодну з теорій формування планет

При аналізі функціональних зв’язків мозку використовуються дані функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ), щоб вивчити, як корелюють сигнали з різних областей мозку. Використовуючи фМРТ і структурні МРТ-зображення, зібрані в рамках ADNI, дослідники розрахували сегрегацію систем мозку кожного учасника — міру того, наскільки розділена кожна функціональна система. Також вони з’ясували виділення конкретних типів систем мозку, включаючи сенсомоторні системи і так звані асоціативні системи. Вони інтегрують і зберігають інформацію, а також контролюють увагу, пам’ять і мову.

Дослідники виявили, що хвороба Альцгеймера і здорове старіння пов’язані з різними закономірностями порушення роботи мозкової мережі. ХА вплинула на зв’язність як асоціативної, так і сенсорно-моторної мереж, тоді як старіння обмежувалося руйнуванням когнітивних мереж.

Останні новини:  У 2025 з'явиться пристрій "Halo", що призначений для індукції усвідомлених сновидінь

Хвороба Альцгеймера і старіння були пов’язані з різними патернами порушення роботи мереж головного мозку Ілюстрація: Чжан і ін./Техаський університет в Далласі

«При здоровому старінні зміни, мабуть, в основному зосереджені на асоціативних системах. Сенсорна і рухова системи, в цілому, стабільні. Завдяки наявним у нас зараз даним сканування мозку ми можемо пояснити вікові відмінності в мозку і спостерігати зміни, унікальні для ступеня тяжкості деменції. Ми виявили, що прогресування деменції пов’язано не тільки зі змінами в асоціативних системах, але також в сенсорних і моторних системах», — пишуть вчені.

Дослідники заявили, що їх результати показують, що мережеві взаємодії, на які впливає БА, ширше, ніж ті, на які впливає здорове старіння.


cikavosti.com
+