Відстеження війни в Україні з використанням технології виявлення землетрусів

20.11.2023   18:00    230

Дослідження, проведене командою сейсмологів з NORSAR у Кьеллері, Норвегія, у співпраці з колегою з Державного космічного агентства України, є значним внеском у вивчення використання цивільних технологій у воєнний час. Вони виявили, що сейсмометри, традиційно використовувані для моніторингу землетрусів, можуть бути ефективно адаптовані для відстеження великих вибухів, пов’язаних з війною в Україні.


© vsn.ua

Аналіз підкреслює важливість сейсмічних і інфразвукових даних у сучасному конфлікті, такому як війна в Україні. Супутникові знімки, хоча і забезпечують високу просторову роздільну здатність, мають обмеження в плані часу і місця зйомки, що ускладнює повне охоплення регіону в реальному часі. На відміну від цього, сейсмічні та інфразвукові датчики забезпечують більш безперервний моніторинг.Сейсмічні та звукові хвилі, виникаючі внаслідок вибухів, можуть розповсюджуватися на значні відстані і реєструватися сейсмометрами та мікробарометрами. Ці прилади можуть вимірювати хвилі з високою частотою дискретизації, що дозволяє точно відстежувати джерело і характеристики вибухів. Сучасні методи сейсморозвідки, що розвивалися протягом століть, тепер зосереджені на виявленні артилерійських позицій і зон ударів.Міжнародна система моніторингу (IMS), яка є частиною глобальної мережі для виявлення ядерних вибухів, включає понад 200 сейсмічних та інфразвукових станцій. Ці датчики можуть бути ефективно використані для моніторингу конфліктів. Ефективність такої мережі залежить від близькості датчиків до контрольованого регіону, розміру вибухів та ефективності передачі енергії.

Останні новини:  Японці вдвічі перевершили рекорд швидкості передачі даних по оптоволокну — 22,9 млн Гбіт/с

Інформація вказує на потенціал сейсмічних і інфразвукових даних як доповнення до супутникових знімків у наданні цілісного і безперервного моніторингу військових конфліктів. Такі дані можуть допомогти не тільки у визначенні місцезнаходження та характеристик вибухів, але й у розумінні загальної картини конфлікту, забезпечуючи важливу інформацію для розвідувальної спільноти та загальної громадськості.

Карта автоматичних сейсмічних явищ (кружечки) в період з січня по листопад 2022 року. Явища виділені за датою виникнення та масштабовані за магнітудою. Явища до початку вторгнення 24 лютого показані сірим кольором. Розташування окремих сейсмічних датчиків масиву Малин (Український національний центр даних) показано білими трикутниками. Вказано місце розташування Чорнобильської атомної електростанції. Масштабна шкала, 50 км. Автор: Nature (2023). DOI: 10.1038 / s41586-023-06416-7

Основною метою установки сейсмометрів навколо українських атомних електростанцій було виявлення природних землетрусів або вибухів. Однак, після російського вторгнення, ці прилади набули нового значення, дозволяючи українським вченим моніторити сейсмічну активність, викликану військовими діями.

Останні новини:  Вчені створили "сомельє" з ШІ

За допомогою програмного забезпечення для аналізу даних сейсмометрів дослідники могли збирати важливу інформацію про характеристики вибухів, включаючи їх розмір та потужність. Це дозволило їм робити припущення про тип використаної зброї. Такий підхід має потенціал стати цінним інструментом у майбутніх військових конфліктах, особливо для країн, що мають розвинену мережу сейсмічних датчиків.

Останні новини:  У 2025 з'явиться пристрій "Halo", що призначений для індукції усвідомлених сновидінь

Цей випадок ілюструє, як сучасні технології можуть бути адаптовані для військових потреб, навіть коли вони були розроблені зовсім з іншою метою. Це також підкреслює, як сучасна війна відрізняється від конфліктів минулого, інтегруючи різноманітні технології та методики для досягнення стратегічних цілей.


cikavosti.com
+