Деревні відходи перетворили в прозоре протитуманне покриття

03.10.2023   19:00    265

Наночастки з відходів деревообробки можна використовувати для виготовлення скла і вікон автомобілів. Технологія виробництва оптичних плівок описана в Chemical Engineering Journal.

Image by Pexels from Pixabay

Дослідники з Університету Аалто в Фінляндії розробили технологію перетворення лігніну (компонента деревини) в покриття на біологічній основі, яке пропускає світло. Матеріал перешкоджає запотіванню скла і захищає від відблисків.


Наночастки лігніну гідрофільні («притягують» молекули води) і підходять для створення текстур для оптичних застосувань. Ключова проблема для такого використання — подолання непрозорості частинок. Фінські дослідники розробили технологію зменшення розміру наночастинок і створення найтонших плівок. Дрібні частинки менш мутні і розсіюють світло рівномірніше.Щоб зменшити розмір часток, дослідники хімічно модифікували лігнін за допомогою ацетилювання. Під впливом оцтової кислоти при температурі 60 °C речовина деревини за 10 хвилин перетворювалося в надмалі наночастинки з несподіваними властивостями.

Частинки лігніну, які я отримав з ацетильованого лігніну, володіли дивовижними властивостями, що зробило іншу частину цього дослідження дуже цікавою. Наприклад, можливість знімати фотонні плівки стала повною несподіванкою, – говорить Олександр Хенн, співавтор дослідження

Крихітний розмір отриманих частинок дозволив дослідникам створювати тонкі оптичні плівки. Аналіз показав, що ультратонкі одношарові покриття зменшують розсіювання світла, викликане краплями води, і захищають від запотівання. А за допомогою більш товстих шарів і багатошарових плівок дослідники контролювали колір покриття, домагаючись яскравих відтінків жовтого, синього і фіолетового.Дослідники кажуть, що швидкість і простота реакції ацетилювання, а також високий вихід означають, що технологію легко масштабувати до промислового рівня. Близько 98% відходів паперового виробництва використовуються для спалювання, опалення або вироблення електроенергії з викидами вуглекислого газу, нова технологія відкриває альтернативне екологічне застосування.

Останні новини:  Новачки старше 80 років виявилися результативні в силових вправах


cikavosti.com
+