Перший в світі ударний кратер на вершині гори знайшли на північному сході Китаю

18.09.2023   21:31    1220

Двовершинна гора на північному сході Китаю є місцем першого у світі підтвердженого кратера на вершині гори.


Поглиблення шириною майже в милю (1,6 км) на вершині китайської гори насправді є ударним кратером від давнього падіння метеорита.

Нещодавно виявлений кратер, розташований на північному сході Китаю недалеко від кордону з Північною Кореєю, є першим підтвердженим кратером на вершині гори на Землі. Дослідники не впевнені, коли стався удар, але він залишив круглу западину і розділив вершину гори на дві, відомі як Передній Байцзіфен і Задній Байцзіфен.

Останні новини:  Знайдено залізну планету розміром із Землю

Гірські вершини усіяні уламками скель, які місцеві жителі називають «небесним камінням». Як виявилося, це науково точне прізвисько. Згідно з дослідженням, опублікованому в журналі Matter and Radiation at Extremes, у скель на вершинах є характерні ознаки ударного навантаження від зіткнення з космічним об’єктом.Спочатку дослідників заінтригувала форма западини між двома вершинами гори протяжністю близько 1 400 м, а також розкидані по горі великі фрагменти пісковика, схожі на уламки.

Останні новини:  Місячні кратери можуть містити набагато менше льоду, ніж ми сподівалися

Вони зібрали зразки пісковика і граніту з поверхні можливого кратера і досліджували кварцові мінерали всередині. При впливі величезної кількості тепла і тиску він деформується особливим чином, тому вчені шукали ознаки таких змін. Дослідники з Центру передових досліджень науки і технологій високого тиску в Шанхаї виявили десятки прикладів цих деформацій в тонких зрізах породи, взятих з кратера.Граніт, що становить кратер, утворився між 150 і 172 млн років тому. А, значить, удар стався після цього періоду, але точний час залишається невідомим, пишуть вчені. Зразки вивітрювання в одному з двох інших підтверджених ударних кратерів в Китаї — кратері Ілань в провінції Хейлунцзян — виявилися аналогічні зразкам, які спостерігаються на Байцзіфені. Вчені припускають, що їх вік може бути схожим.

Останні новини:  Модифікований інструмент редагування генів на 70% знижує ненавмисні мутації

Кратер Ілань віком 49 000 років є найбільшим з коли-небудь виявлених ударних кратерів віком менше 100 000 років. Третій ударний кратер в Китаї називається Сюянь, він теж знаходиться на північному сході країни.


cikavosti.com