У Росії ліквідували найстарішу правозахисну організацію - Новини Ю

У Росії ліквідували найстарішу правозахисну організацію

27.01.2023   17:00    94
У Росії ліквідували найстарішу правозахисну організацію

Фото: DW

Людмила Алексєєва (архівне фото) очолювала Московську Гельсінську групу до своєї смерті в 2018 році

Для ліквідації Московської Гельсінської групи суду знадобилося менш як 20 хвилин. Формальним приводом для закриття стало те, що її члени беруть участь у заходах “за межами свого регіону”, тобто Москви.

Московський міський суд у середу, 25 січня, ухвалив рішення про ліквідацію Московської Гельсінської групи (МГГ) – найдавнішої в Росії правозахисної організації. Для ухвалення рішення за позовом про ліквідацію знадобилося лише одне засідання по суті й менш ніж 20 хвилин часу.


Формальним приводом для закриття правозахисної організації стали результати позапланової перевірки, проведеної в листопаді 2022 року на вимогу прокуратури. Претензії міністерства юстиції РФ полягали в тому, що представники МГГ брали участь у заходах в інших суб’єктах країни, поза Москвою, тим самим порушуючи “межі територіальної діяльності”.

Останні новини:  Миротворці рф заробляють за рахунок мешканців "заблокованого" Карабаха
Нарікання у мін’юсту викликали “спостереження на резонансних судових процесах, звернення до регіональних органів влади, а також участь у заходах партнерів організації, зокрема онлайн”. Як приклади наводили присутність членів МГГ 2020 року як спостерігачів на судовому засіданні в Ярославлі у справі про тортури в колонії №1 і на кількох засіданнях у Подольську в справі колишнього голови Серпуховського району Московської області Олександра Шестуна. Загалом у позові мін’юсту РФ були представлені 11 епізодів “порушень”.

Останні новини:  Економіка РФ починає розвалюватися через війну і санкції — Wall Street Journal

Реакція правозахисників

Співголова МГГ Валерій Борщов, протестуючи проти дій суду, заявив: “Ви чините великий гріх. Ви знищуєте правозахисний рух, знищуєте! Ліквідація МГГ – це серйозний удар по правозахисному руху не тільки в Росії, а й у світі. Те, з якою легкістю ви вирішуєте нашу долю, мене вражає. Як так можна з такою легкістю знищувати те, що будувалося десятиліттями!”
Представники МГГ на судовому засіданні вимагали визнати незаконною “позапланову перевірку” правозахисної організації, але суд у задоволенні клопотання відмовив. Захисту також не дозволили викликати до суду жодного свідка.

Останні новини:  Путін на тлі рекордної смертності заявив про збільшення тривалості життя в Росії: що не так

Позиція мін’юсту РФ

Зі свого боку представники російського мін’юсту стверджували, що МГГ не надала під час перевірки повного пакета необхідних документів, а статут організації “не відповідає актуальним вимогам законодавства”. Відомство визнало порушення “непереборними законним чином” і зажадало ліквідувати МГГ та заборонити її діяльність на території Росії.

Московська Гельсінська група існувала в Росії з травня 1976 року. Засновником і першим керівником МГГ був радянський фізик, правозахисник Юрій Орлов. З 1996 року до кінця життя (2018 рік) головою Московської Гельсінської групи була правозахисниця Людмила Алексєєва.

korrespondent.net