Біль у горлі: чому полоскання не допомагають? - Новини Ю

Біль у горлі: чому полоскання не допомагають?

24.01.2023   12:00    4

Як боротися із запаленням горла і чим воно небезпечне, розповіла терапевтка вищої категорії Сніжана Ляшук.

Фарингіт буває гострий і хронічний

Фарингіт – поширене запальне захворювання, яке вражає слизову оболонку задньої стінки глотки. Патологія характеризується набряком тканин горла і болем при ковтанні, може мати гострий і хронічний перебіг.


Гострий фарингіт – це первинний запальний процес, що раптово виникає і відрізняється інтенсивним перебігом і яскраво вираженими симптомами. Найчастіше його винуватцями стають інфекційні збудники.

Хронічна форма може розвинутися як самостійне захворювання при тривалому подразненні слизової оболонки горла або стати наслідком недолікованої гострої патології. Хвороба має стадії загострення та ремісії, здатна протікати майже безсимптомно.
У чому причина?

Гострий фарингіт найчастіше буває інфекційної природи, здебільшого його викликають різні віруси (грип, парагрип, аденовірус). Також причиною розвитку запалення можуть стати бактерії (в основному стрепто- і стафілококи) та грибки. Рідше причиною гострої форми захворювання глотки стають алергічні реакції, травми горла, вплив агресивних хімічних речовин, надто гарячої або холодної рідини.

До хронічного фарингіту може призвести поширення інфекції з осередків запалення поряд з глоткою (при нежитю, карієсі); активізація умовно-патогенних бактерій через ослаблення імунітету; вікові атрофічні зміни слизової оболонки горла; порушення носового дихання.
Також факторами ризику для розвитку фарингіту стають куріння, часте переохолодження, сильний стрес, дефіцит вітамінів в організмі, наявність ендокринних патологій та хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту, робота у запорошених приміщеннях або з хімічними речовинами, тривале лікування антибіотиками.

Як проявляється?

Характерні прояви гострої форми фарингіту – це першіння, дискомфорт і відчуття стороннього тіла в горлі, біль, що посилюється при ковтанні і нерідко віддає у вуха або щелепу, пересихання слизової оболонки глотки. Також можуть турбувати сухий кашель, осиплість голосу, головний біль, загальна слабкість, невелике підвищення температури тіла, збільшення лімфовузлів.

Хронічний фарингіт на стадії загострення зазвичай проявляється аналогічними симптомами, але у приглушеній формі. Під час ремісії пацієнти найчастіше скаржаться лише на невеликий дискомфорт у горлі та постійне покашлювання, але іноді симптоми взагалі відсутні.

Що робити?

Якщо у вас вже кілька днів болить горло, і полоскання, антисептичні спреї та льодяники не допомагають, потрібно звернутися до сімейного лікаря або отоларинголога. Фахівець проведе огляд порожнини рота і глотки, за необхідності направить на аналізи крові та сечі, мазок із горла та інші обстеження.

Лікування фарингіту залежить від причини, що викликала запалення, і включає системну та локальну терапію. Зокрема, призначаються медикаменти: це можуть бути антибіотики, противірусні та протизапальні препарати, протигрибкові засоби, а також фізіотерапевтичні процедури – інгаляції, електрофорез, прийом вітамінів, застосування спеціальних аерозолів.

Ефективними у боротьбі із запаленням горла є і народні засоби: полоскання сольовим розчином та відварами трав (ромашки, шавлії, м’яти, звіробою, подорожника), содові та евкаліптові інгаляції, ванночки для ніг.

Неускладнені вірусні та бактеріальні фарингіти зазвичай добре піддаються терапії та проходять уже через тиждень. У разі хронічної форми одужання може тривати місяць або навіть довше. Якщо фарингіт не лікувати, інфекція може піти далі і викликати ускладнення у вигляді синуситу, гаймориту, отиту, бронхіту, запалення нирок.

Допоможе сік каланхое

Запалення горла добре знімає свіжий сік каланхое, розведений водою: дві чайні ложки свіжого соку рослини додайте у склянку теплої води і полощіть горло два-три рази на день.

Ірина Лебединець


napensii.ua