У вересні 103 українці померли від СНІДу: як тестування на ВІЛ може врятувати життя - Новини Ю

У вересні 103 українці померли від СНІДу: як тестування на ВІЛ може врятувати життя

03.12.2022   10:38    1

Сьогодні, 1 грудня, у Всесвітній день боротьби зі СНІДом, експерти МОЗ оприлюднили статистику захворювання в Україні, а також нагадали про шляхи зараження та заходи профілактики смертельно небезпечної інфекції.

Зазначається, що згідно з даними Центру громадського здоров’я України (ЦГЗ), у вересні 2022 року офіційно зареєстровано 1 208 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 229 пацієнтів діагностовано СНІД, від якого померли 103 особи.


– На початок 2022 року Україна посідала одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю людей, які живуть з ВІЛ. За оціночними даними, йдеться про понад 244 тис. осіб, майже 30% з них не знають про свій ВІЛ-статус, — зазначає завідувачка відділу управління та протидії ВІЛ-інфекції ЦГЗ Лариса Гетьман.
Повідомляється, що у зв’язку з війною факторів ризику заразиться на ВІЛ стає дедалі більше. Поранення, переливання крові та сексуальне насильство підвищують ризик інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами.

Однак, за словами експертів, є і хороші новини: своєчасне виявлення вірусів в організмі гарантує найменшу шкоду здоров’ю. Чим раніше вірус знайдений, тим швидше людина потрапляє під медичний нагляд і починає лікування.

Зараження вірусом відбувається через біологічні рідини:

  • при незахищеному сексі (сперма, вагінальні виділення, природна змазка, і особливо при наявності пошкоджень слизової);
  • кров (під час переливання, прямого контакту крові зі слизовою, спільного використання шприців і голок);
  • материнське молоко (тому жінки з ВІЛ не годують дітей грудьми);
  • від матері до дитини під час внутрішньоутробного розвитку та пологів, якщо мати не приймає антиретровірусну терапію.

Що запобігає передаванню ВІЛ
В умовах війни ризики передання ВІЛ через кров значно вищі, ніж у мирний час. Наприклад, коли ви надаєте першу допомогу пораненому. Запам’ятайте одне важливе правило – надягайте захисні рукавички завжди. Можна навіть дві пари відразу – це захистить вас, якщо перший шар пошкодиться.

Актуальним є і питання захищеного сексу, а саме – бар’єрної контрацепції. Презерватив потрібно використовувати завжди, а ще правильно його зберігати (як саме, зазвичай зазначено на упаковці).

– Пам’ятайте, ВІЛ не проявляється наочно, тобто чистий вигляд статевих органів і суб’єктивна оцінка партнера як здорового, це нісенітниця, – попереджають фахівці.

За їхніми словами, 7 з 10 інфікованих людей не входять в так звані ключові групи, у яких ризик заразитися вище.

Де можна зробити швидкий тест на ВІЛ та вірусні гепатити:

  • у сімейного лікаря;
  • у найближчому центрі профілактики і боротьби зі СНІДом або в кабінеті Довіри;
  • у неурядових організаціях за цим профілем;
  • у будь-якому закладі охорони здоров’я України, який надає медичну допомогу в рамках 13 пакетів Програми медичних гарантій, включаючи амбулаторну та стаціонарну медичну допомогу.

Медики наголошують: АРТ доступна і безкоштовна в Україні. Вона дієва настільки, що людина проживає своє звичайнє здорове життя, безпечна для партнерів, а її стиль життя відрізняється лише регулярним прийомом однієї або декількох таблеток, як при будь-якому хронічному захворюванні.

fakty.com.ua