Кадиров та Пригожин проти Шойгу. Що відбувається - Новини Ю

Кадиров та Пригожин проти Шойгу. Що відбувається

06.10.2022   15:21    1283


Власники особистих армій виступили проти російського військового керівництва. Що про це говорять джерела та думають експерти?

Глава Чечні Рамзан Кадиров після розгромної поразки російської армії в Лимані накинувся з різкою критикою на військове керівництво Росії та закликав завдати ядерного удару по Україні. Його підтримав Євген Пригожин – творець ПВК Вагнер, яка бере активну участь у війні проти України з 2014 року. Одні аналітики говорять про розкол путінського оточення, інші вважають, що заяви Кадирова і Пригожина, які мають особисті армії, покликані захистити Путіна, оскільки саме він керує російськими військами. Кореспондент.net розповідає подробиці.


Бездарі та ушльопки у російському командуванні

Глава Чечні Рамзан Кадиров заявив, що у втраті російськими військовими Лимана на Донеччині винен особисто генерал Олександр Лапін, який керував обороною міста. Також Кадиров сказав, що Лапін отримав зірку героя Росії за окупацію Лисичанська, хоча фактично “його там і близько не було”.

За його словами, Лапін “виставив на всіх рубежах Лиманського напряму мобілізованих бійців з “ЛНР” та інші підрозділи, але не забезпечив їх необхідним зв’язком, взаємодією та підвезенням боєприпасів”.
“Ще два тижні тому про те, що наші бійці можуть стати легкою мішенню, мені особисто доповідав генерал-майор командир спецназу Ахмат… У свою чергу я повідомив про небезпеку начальника ГШ ЗС РФ Валерія Герасимова. Але генерал запевнив мене, що не сумнівається у полководницькому таланті Лапіна і не вважає, що в Червоному Лимані та його околицях можливий відступ”, – заявив Кадиров.

За тиждень, за словами голови Чечні, Лапін переніс свій штаб до Старобільська, за сотню кілометрів від своїх підрозділів, а сам перебрався до Луганська.

“Прикро не те, що Лапін бездара. А те, що його покривають нагорі керівники в Генштабі. Якби моя воля, я розжалував би Лапіна до рядового, позбавив би нагород і з автоматом у руках відправив би на передову змивати кров’ю свою ганьбу”, – сказав він.
Кадиров закликав оголосити військовий стан на прикордонних територіях та використати “малопотужне ядерне озброєння”. “Вчора парад в Ізюмі, сьогодні прапор у Лимані, а завтра що? Все було б добре, якби не так погано”, – написав він.

Олександр Лапін з 2017 року є командувачем військ Центрального військового округу РФ. Неодноразово згадувався у зведеннях Міноборони РФ про перебіг повномасштабної війни проти України: фігурував як генерал, який вручає “держгради військовослужбовцям, які виявили мужність і героїзм”.

Нагородив Лапін навіть свого сина підполковника Дениса Лапіна, який командував полком, що наступав на Чернігів і Суми. Відомо, що полк було розгромлено, але Лапіна-молодшого все одно приставили до нагороди.

Кадирова підтримав автор ПВК Вагнер Євген Пригожин. “Експресивна заява Кадирова, звичайно, зовсім не в моєму стилі. Але можу сказати: “Рамзане, красеню, давай”. Усіх цих ушльопків – з голими автоматами на фронт”, – прокоментував Пригожин.

Це не перший випадок, коли Кадиров критикує Міноборони РФ, а Пригожин підтримує його. Наприклад, 24 вересня глава Чечні виступив за призов на фронт 50 відсотків російських силовиків, і творець ПВК Вагнера відразу сказав, що глава Чечні має рацію.

3 жовтня у Кремлі сказали, що глави російських регіонів мають право висловлювати свою думку, але закликали виключити емоції.

“Глави регіонів мають повноваження висловлювати свою точку зору, давати оцінки. Це все-таки глави цілих російських регіонів, у тому числі і Рамзан Кадиров, який, як ви знаєте, від початку спеціальної військової операції дуже багато зробив і зробив дуже великий внесок у проведення [кампанії]. І продовжує вносити… Навіть у важкі моменти все одно, напевно, емоції мають бути виключені з якихось оцінок”, – сказав речник Кремля Дмитро Пєсков.

При цьому 5 жовтня Кадиров заявив, що Путін надав йому звання генерал-полковника.

Путіну подобаються вихідці з передової

Медуза з посиланням на два джерела, близькі до Кремля, пише, що ці синхронні виступи – не збіг. За їхніми словами, і Кадиров, і Пригожин перебувають у найбільш радикальному крилі “партії війни”, тобто тієї частини російських високопосадовців та бізнесменів, які виступають за подальшу ескалацію у війні проти України.

“У Пригожина давні непорозуміння з [міністром оборони РФ Сергієм] Шойгу. [Зараз] Пригожин вважає, що армія воює несучасно, а його ПВК Вагнера – суперефективне та сучасне формування. Шойгу та генерали ж думають, що ПВК тільки заважають під ногами”, – сказав джерело видання.

Інше джерело додало, що ще до початку повномасштабної війни Пригожин і Шойгу публічно вступили в “словесну суперечку з використанням нецензурних висловів” на одній із нарад у Міноборони РФ.

Кадиров після початку російського повномасштабного вторгнення також нерідко вказував, що чеченські підрозділи воюють ефективніше, ніж армія РФ загалом, і готові хоч завтра “взяти Київ за наказом Путіна”.

Співрозмовники Медузи звернули увагу, що Кремль не став публічно смикати Кадирова та Пригожина, які виступили проти Міноборони. “Президент вважає роботу чеченських батальйонів та Пригожина ефективною”, – сказало джерело.

Видання пише, що на тлі низки поразок на фронті Путіна “цікавлять альтернативні способи ведення військових дій” та люди, які їх пропонують.

“Президенту зараз подобаються такі вихідці з передової, “справжні люди”. Пригожин і Кадиров цьому образу відповідають або намагаються відповідати”, – заявив один із джерел.

Співрозмовники Медузи розповіли, що критику з боку Пригожина та Кадирова неофіційно підтримує “група амбітних молодих фесеошників”, колишніх охоронців Путіна – тульського губернатора Олексія Дюміна та колишнього глави Ярославської області, нині помічника президента РФ Дмитра Миронова.

Джерела кажуть, що Дюмін і Миронов розраховують на свій поступ кар’єрними сходами, зокрема, на міністерські посади, але навіть на тлі невдач на фронті Путін залишається “консервативним у кадрових рішеннях” – і навряд чи піде на радикальні перестановки в момент, коли Міноборони РФ перебуває під громадською критикою.

Що експерти думають про заяви Кадирова та Пригожина

Військовий експерт Юрій Федоров каже, що сумнівів у тому, що російський генералітет не вирізняється ні потужним інтелектом, ні високими професійними якостями, немає, але справа далеко не лише й не так у цьому.

“Кампанія звинувачень вищого командного складу, що почалася в Росії, покликана приховати той факт, що найбільшу відповідальність за провал російської армії на сході України несе Володимир Путін. Адже саме він у середині літа наказав відправити всі резерви, що готувалися, в Херсонську область і під Донецьк і категорично заборонив перекидати їх звідти спочатку на Харківщину, а згодом під Лиман”, – написав експерт.

У підсумку російська армія залишилася в цих районах без резервів і була приречена на поразку, каже Федоров. Низка поразок на сході України поставила в практичній площині питання про відповідальність за війну, “яку Росія не може виграти і, швидше за все, програє”.

“Варіантів, власне, два: або вища номенклатура і військові в ім’я порятунку режиму звинуватять Путіна в розв’язанні війни, яку заздалегідь неможливо виграти, або Путін звинуватить генералітет у тому, що вони програли війну через свою некомпетентність або навіть зраду. Наслідки й одного, і другого варіанта зрозумілі”, – вважає експерт.

З’ясування стосунків між Путіним та генералами неминуче, але швидше за все воно розтягнеться на кілька місяців і за цей час ситуація на фронті може вкотре змінитися, оскільки взяття Лимана дозволяє українським військам наступати на двох основних напрямках – на Сватове, важливий транспортний вузол, де перетинаються кілька шосейних доріг, якими постачаються російські війська на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, і на Кремінну, місто, що прикриває з північного заходу агломерацію Рубіжне-Сєвєродонецьк-Лисичанськ, втрачену Україною в червні. Про це докладно читайте у матеріалі Після Лимана фронт може розвалитися.

В Інституті вивчення війни вважають, що Кадиров та Пригожин сильно нашкодили наративам Кремля і підірвали лідерство Путіна, можливо, ненавмисно. Американські аналітики також зазначають, що Путін приймав оперативні військові рішення у війні проти України та керував своїм військовим командуванням на мікрорівні.

Тому російський правитель несе відповідальність за рішення не лише не зміцнювати Лиман, а й намагатися його утримати – факти, які, ймовірно, відомі принаймні низці людей у ​​його найближчому оточенні, пише ISW.

“Таким чином, пряма атака Кадирова на Лапіна є непрямою атакою на Путіна, усвідомлює це Кадиров чи ні”, – наголосили аналітики, і додали, що відсутність критики з боку Путіна дій військового командування “робить заяву Кадирова та його підтримку Пригожіним особливо примітними”.

Український військовий журналіст Юрій Бутусов звернув увагу на те, що жоден російський військовий не написав хоча б у себе на сторінці в соцмережах жодного слова на захист Герасимова та Лапіна. Жоден військовослужбовець не виступив з критикою Кадирова та Пригожина.

“Але найскандальніше – саме міністерство оборони РФ і міністр Шойгу не стали на захист своїх командувачів!… При цьому Кадиров і Пригожин відверто порушили російські закони і мають бути затримані… Але закони в Росії діють проти блогерів, а бандитам можна “джмурити” військових як завгодно. Або назвати героїв Росії Герасимова та Лапіна “ушльопками” – це не дискредитація, а правда, і за це не карають? Яскрава демонстрація, що ми боремося проти армії рабів”, – написав Бутусов.

Цікаво, що 5 жовтня пригожинське видання Ura.ru опублікувало статтю з аналітикою про те, що заяви Кадирова та Пригожина можуть мати негативні наслідки на фронті. У матеріалі йдеться, що подібні суперечки та конфлікти нагорі вказують на відсутність єдиних підходів до командування армією і ведуть до плутанини на фронті.

“Це деморалізує армію. Так може дійти до непокори і навіть партизанщини”, – сказав експерт.


korrespondent.net