Паливний акциз повертається: бензин дорожчатиме? - Новини Ю

Паливний акциз повертається: бензин дорожчатиме?

29.09.2022   22:40    287

Верховна Рада повернула акциз на автомобільне паливо, який було скасовано після російського вторгнення для полегшення життя населення та бізнесу в умовах війни. “Апостроф” розбирався, наскільки корисною виявилася паливна пільга, чому від неї вирішили відмовитися, і що тепер буде з цінами на пальне.

Уніфікованого акцизу не вийшло

Після коливань і обговорень протягом цілого місяця Верховна Рада остаточно ухвалила законопроєкт про повернення акцизного податку на автомобільне пальне. Він дещо відрізняється від початкового варіанту, який передбачав встановлення уніфікованого акцизу в розмірі 100 євро за 1000 літрів будь-якого виду палива.


Після того, як перший законопроєкт у серпні було відхилено парламентом, різні групи лобістів запропонували скорочення податків на певні види пального. Зокрема пропонувалося майже вдвічі (до 52 євро) зменшити акциз на скраплений газ, а на біопаливо встановити пільгову ставку в розмірі 18 євро за 100 літрів. Перша пропозиція увійшла в остаточний варіант законопроєкту, тоді як друга була відхилена.
“Україна, як аграрна країна, має величезний потенціал для виробництва біобензину і біодизелю, — пояснив “Апострофу” директор консалтингової групи “А-95″ Сергій Куюн. – Звісно, ці виробництва потрібно стимулювати. Але при нинішньому рівні адміністрування податків зниження акцизу не дасть поштовху галузі, а приведе лише до зловживань, коли звичайне пальне проводитиметься як біодизель і біобензин для зниження акцизу”.

Після набуття законом чинності акцизи на автомобільне пальне складуть:

– бензин – 100 євро/1000 літрів;

– дизель – 100 євро/1000 літрів;

– біопальне – 100 євро/ 1000 літрів.

– газ – 52 євро/1000 літрів.
Таким чином, розмір акцизу при нинішньому курсі національної валюти складе більш як 2 гривень за літр газу і близько 4 гривень за літр інших видів пального.

Єдиний виняток зроблено для нафтопродуктів, які закуповує Міністерство оборони. Для нього на час воєнного стану встановлено нульову ставку акцизу.

Чи зростуть ціни через акциз

Звичайно, перше питання, яке цікавить українських споживачів: як у зв’язку з поверненням акцизів зміняться ціни на паливному ринку?

Втім, більшість експертів схиляється до того, що ці зміни не будуть надто великими.

“На нашу думку, час для часткового повернення акцизів обрано вдало, оскільки на українському паливному ринку позначилася тенденція до зниження ціни, — заявив перший заступник міністра економіки України Денис Кудін. – Відповідно, ми розраховуємо, що паливні мережі зможуть включити податок до теперішньої ціни без її збільшення. Збільшення цін на нафтопродукти в найближчій перспективі ми не очікуємо”.

На світовому ринку останнім часом спостерігається досить значне падіння цін на нафту. За недавні місяці її вартість знизилася більше ніж на чверть — зі 120 до 88 доларів за барель. Вслід на нафтою подешевшали і європейські нафтопродукти, які сьогодні імпортує Україна.

Проте це не викликало відповідного зниження цін на вітчизняних АЗС. За словами Сергія Куюна, ринок вже давно очікує зниження роздрібної вартості пального на 4-5 гривень за літр. Проте трейдери не поспішають з цим.

“Можливо причиною цього стали розмови щодо майбутнього відновлення акцизів, — говорить експерт. – Якби мережі знизили ціни влітку, то після набуття законом чинності вони мали б знову їх підвищити. Проте зараз вони мають можливість сплачувати акцизи шляхом додаткових прибутків, які вони отримують. Тож, скоріше за все, після того, як закон про запровадження акцизу набуде чинності, роздрібні ціни не зростуть”.

Умови для трейдерів в майбутньому можуть стати ще більш сприятливими. Деякі аналітики прогнозують, що вартість нафти продовжить падіння і до кінця року наблизиться до 60 доларів за барель. Одним з важливих чинників зниження може стати узгоджене провідними державами обмеження ціни на російську нафту.

“Впровадження такого виду санкцій може підштовхнути світові ціни вниз, — вважає Сергій Куюн. – Проте сьогодні неможливо точно передбачити, як це спрацює, оскільки раніше такого ніхто не робив. Тим більше, що фактично G7 і ЄС впроваджують обмеження не для себе, а для інших країн. Звичайно, Росія шукатиме шпарини для того, щоб обійти санкції, і знадобиться якийсь час, щоб їх закрити. Тож розраховувати на швидкі результати не варто”.

Проте, навіть якщо прогнози справдяться, залишається питання, чи сприятиме це зниженню цін в Україні. Адже нещодавнє подешевшання нафти на 30 доларів за барель майже ніяк не вплинуло на наш роздрібний ринок.

Окремо слід відзначити ситуацію зі скрапленим газом. Протягом літа трейдери настільки заповнили ринок цим видом палива, що конкуренція примусила їх знизити ціни майже вдвічі й торгувати ним з мінімальною маржею. Проте з серпня вартість газу почала потроху підвищуватися.

“Жодних об’єктивних причин для цього не існувало, — сказав у коментарі виданню експерт “Нафторинку” Олександр Сіренко, — Європейська ціна не зростала, логістика не змінювалася. Тож, скоріше за все, причиною підвищення було майбутнє впровадження акцизів. Трейдери реагували на всі перипетії обговорень, і в результаті на цей час вартість газу виросла приблизно на 2500 гривень за тону”.

Таким чином, за час, який пішов на узгодження і прийняття законопроєкту, постачальники вже підвищили ціну газу на величину, яка значною мірою компенсує майбутній акциз. Тож, на думку Олександра Сіренка, після впровадження закону ціна або не зросте зовсім, або підвищення буде незначним.

Виправданий крок

В будь-якому разі, експерти вважають повернення акцизів на автомобільне паливо виправданим кроком. За словами Олександра Сіренка, рішення про їх скасування, ухвалене після повномасштабного російського вторгнення, себе не виправдало.

“Головною метою прийнятого тоді закону було полегшення становища бізнесу і громадян, — говорить він. – Проте цього не сталося. З червня, попри наповнення ринку і зниження світових цін, вартість дизелю на АЗС знизилася всього на 1,5 гривні. Сьогодні мережі продають його по 53-55 гривень за літр, хоча за нинішньої вартості імпорту найдорожчий дизель мав би коштувати не більше 49 гривень. Таким чином, скасування державою в березні акцизів призвело не до економії для бізнесу і громадян, а до підвищення прибутків трейдерів”.

Сергій Куюн звертає увагу на те, що розмір акцизів, які передбачає закон, є дуже помірним. Податок складе всього 7-8% від кінцевої ціни пального на АЗС. До війни ця частка була набагато більшою. Акцизи становили близько 40% від ціни бензину, 25% – дизелю і 15% – газу. І все одно таке навантаження було значно нижчим, ніж в ЄС, де частка акцизу в ціні пального досягає 70%.

“По суті, наразі йдеться лише про часткове повернення колишніх акцизів, — говорить експерт. – За нашими розрахунками, при ухвалених розмірах ставок, до бюджету наступного року надійде 31 мільярд гривень. Старі ставки дали б 43 мільярди гривень. Тож навантаження на бізнес і громадян буде нижчим, ніж торік”.

Міні-НПЗ повертаються

Також експерт закликав автовласників бути обережнішими і уважнішими при заправці своїх машин.

“Через високий видобуток газоконденсату, знищення легальних нафтопереробних підприємств та високі ціни імпорту, що склалися на початку літа, в Україні відбувся ренесанс міні-НПЗ, — зазначив Сергій Куюн. – Ці підприємства затопили вітчизняний ринок пальним, що не вирізняється високою якістю. Цьому також сприяв дозвіл держави постачати на ринок пальне класів Євро-3 та Євро-4”.

На думку експерта, виробники такого пального, будуть уникати сплати акцизу і таким чином компенсувати низьку якість своєї продукції шляхом більш доступних цін. Втім, спокусившись на дешевизну, водії можуть спричинити несправності своїх машин.

“Порада для автовласників: будьте уважні, пильнуйте за маркуванням пального. Його клас має бути позначений на стелі АЗС та документах у куточку споживача. Не ведіться на низьку ціну, пам’ятайте, що дешева рибка — погана юшка. А ремонт двигуна коштує дуже дорого, особливо зараз”, – резюмував Куюн.


uamotors.com.ua