Санкції проти Росії. Коли економіці кінець? - Новини Ю

Санкції проти Росії. Коли економіці кінець?

05.08.2022   09:00    2087


Дослідники стверджують, що російська економіка зазнає величезних збитків через західні санкції, незважаючи на те, що Москва применшує їх вплив.

У відповідь на російське вторгнення в Україну наприкінці лютого 2022 року Європейський Cоюз запровадив шість пакетів санкцій та погодив сьомий щодо РФ. Під санкції не потрапили: газ, нафта, що поставляється трубопроводами, продукти харчування, зерно та деякі види добрив.

Половина резервів Центрального банку Росії було заморожено, російські банки відключено від міжнародної платіжної системи SWIFT. Експорт західних технологій, авіаційної техніки, електроніки та предметів розкоші заборонено. Крім ЄС, санкції проти Росії також запровадили США, Канада, Японія, Швейцарія та Великобританія. У своєму Санкційному моніторі дослідницька мережа Correctiv нарахувала 6825 індивідуальних обмежувальних заходів, вжитих міжнародним співтовариством з початку російської агресивної війни проти України. Під санкції ЄС, зокрема, потрапили 1212 осіб, серед яких сам президент РФ Володимир Путін, люди з його найближчого оточення, олігархи та 108 фірм та підприємств. Такої кількості санкцій проти однієї країни ніколи не було в історії.
Коли та як спрацюють санкційні заходи?

У зв’язку з цим головне питання полягає в тому, як працюють ці санкції і чи призводять вони до зміни агресивного курсу Кремля? Верховний представник ЄС із закордонних справ та безпекової політики Жозеп Боррель в інтерв’ю DW 29 липня сказав, що обмеження сильно б’ють по російській економіці. “Російське економічне виробництво скорочується на 10 відсотків. Вони переживуть найгіршу рецесію з часів закінчення Другої світової війни”, – упевнений політик.

Ці слова підтверджує, наприклад, дослідження, проведене вченими американського університету Єльського. Група експертів, зокрема, використала споживчі дані та показники міжнародних торгових та транспортних партнерів Росії для вимірювання економічної активності в країні через п’ять місяців після вторгнення в Україну.
У дослідженні говориться, що з початку війни російський імпорт, в основному, впав, і що країна стикається з серйозними проблемами у забезпеченні найважливіших ресурсів, комплектуючих та технологій. “Російське внутрішнє виробництво занепало, не маючи можливості замінити втрачені підприємства, продукцію і професіоналів, що залишили країну”, – констатували вчені.

За даними дослідження, в результаті виходу з країни майже 1000 глобальних компаній Росія втратила підприємства, яких припадає на частку майже 40 відсотків валового внутрішнього продукту. Російський державний бюджет уперше став дефіцитним, а фінанси Кремля перебувають “у набагато важчому становищі, ніж прийнято рахувати”, – зазначають дослідники.

Тим часом, на думку авторів, російські фінансові ринки – з урахуванням перспектив на майбутнє – демонструють найгірші показники у світі, що обмежує можливості залучення нових інвестицій для пожвавлення економіки.

Результати низки досліджень про можливі наслідки санкцій та їх вплив на Росію також передбачають різке зниження економічних показників РФ у 2022 році. ЄС оцінює падіння російської економіки в 10 відсотків, а дослідник Марія Шагіна з Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS) у Цюріху передбачає зниження шість відсотків, виходячи з останніх оцінок Міжнародного валютного фонду (МВФ).

Тенденційно підібрана статистика

Санкції насправді завдають величезних збитків російській економіці, йдеться в дослідженні Єльського університету. Щоб довести своїм громадянам протилежне, російська влада вдається до спеціально підібраної статистики. “Після вторгнення в Україну Кремль став все частіше підбирати економічні дані, вибірково відкидаючи несприятливі показники і публікуючи лише ті, які є більш сприятливими, – йдеться в дослідженні Єльського університету. – Ці, відібрані Путіним, статистичні дані потім безтурботно розголошуються у ЗМІ та використовуються безліччю благонадійних, але несумлінних експертів при побудові прогнозів, які надмірно, нереалістично сприятливі для Кремля”.

“Росія продовжує продавати нафту і газ за рекордними цінами, наповнюючи свій військовий бюджет, який у неї вже був до війни. Тому у нас склалася унікальна ситуація, коли здається, що Росія не особливо страждає на санкції, – розповіла Марія Шагіна в інтерв’ю DW. – Однак на мікроекономічному рівні все виглядає зовсім інакше, особливо в автомобільній промисловості та авіації. Там можна спостерігати зниження на 80-90 відсотків”. Росія має змінити свою економічну модель, тому що вона більше не має доступу до західних фінансових джерел і ринків, каже Шагіна.

Російська економіка страждає сильніше за західну

Джуліан Хінц (Julian Hinz) з Кільського університету світової економіки твердо переконаний, що думка як Захід більше страждає від своїх санкційних заходів, ніж Росія, помилково. Пропаговане в російських ЗМІ імпортозаміщення – дуже складний процес, оскільки російська промисловість дуже потребує і західної сировини, і технологій, розповів він DW.

Також складно, вважає економіст, знайти нових покупців для нафти та газу, які більше не поставляються до Європи чи США: “Чесно кажучи, пропаганда видає бажане за дійсне, тому що трубопроводів, наприклад, немає. Є кілька трубопроводів до Китаю, але це, можливо, десять відсотків потужностей, які використовувалися для експорту до Європи”. За словами Хінця, санкції дадуть повний ефект у довгостроковій перспективі.

Що далі чекає на російську економіку?

Автори Єльського дослідження заявили, що Росія не має шляху виходу з “економічної прірви” за умови, що західні союзники збережуть єдність щодо санкцій. “Поразницькі заголовки, які стверджують, що російська економіка приходить у норму, просто не відповідають дійсності – факти такі, що, за будь-якими показниками та на будь-якому рівні, російська економіка буксує, і зараз не час зупинятися”, – йдеться у дослідженні.

“Наслідки санкцій тільки починають проявлятися: проблеми з ланцюжками постачань посилюються, а попит швидко падає. У довгостроковій перспективі економіка Росії стане більш примітивною, оскільки вона частково відокремиться від міжнародної торгівлі”, – йдеться у доповіді Німецького інституту міжнародних відносин та безпеки.

Санкції рідко призводять до іншої політики

Відповідь на інше питання: чи змінять економічні санкції політичну волю авторитарного режиму в Росії, залишається відкритою. Збитки, завдані економіці, навряд чи вражають Володимира Путіна, заявив в інтерв’ю медіакомпанії Deutschlandfunk Олександр Ліпман (Alexander Lipman), керівник Інституту східноєвропейських досліджень Вільного університету Берліна. “У будь-якому випадку, санкції нічого не змінять протягом тижнів або місяців. Необхідно також бути чесним: у більшості випадків санкції не вплинули на поведінку держав, які зазнали обмежень”, – каже Ліпман.


korrespondent.netAdblock
detector