Боротьба за танк: як Естонія декомунізувала головний символ радянської окупації - Новини Ю

Боротьба за танк: як Естонія декомунізувала головний символ радянської окупації

17.08.2022   18:08    675

Естонська Нарва несподівано стала ледь не головним ньюзмейкером дня – 16 серпня там демонтували вкрай важливий для російської громади монумент радянському танку Т-34.

Це крок, щодо якого в естонській владі дискутували близько 30 років – фактично від моменту відновлення незалежності. Але досі щоразу відкладали його, побоюючись конфлікту з російською громадою Нарви.


Річ у тім, що Нарва – досить специфічне місто. Воно розташоване на кордоні з РФ і має найбільшу кількість етнічних росіян, аніж будь-яке інше місто в Естонії.

Масові погроми у Таллінні у 2007 році (так звана “бронзова ніч”), вчинені місцевими росіянами та гастролерами з РФ у відповідь на перенесення іншого радянського монумента, лише посилювали ризики, що новий перенос призведе до повторення тих подій.

Втім, повномасштабна війна РФ проти України вже не залишила естонській владі вибору.

Радянський танк був не стільки символом боротьби з нацизмом (як переконували його захисники), скільки радянського та російського мілітаризму та окупації Естонії.
Залишити ситуацію, “як було”, вже не виходило. Тим більше, аналогічні рухи фіксують і в інших східноєвропейських країнах. Наприклад,  у сусідній Латвії, де масово демонтують монументи часів СРСР.

На перший погляд, демонтаж нарвського танка відбувся без особливих проблем. Під час цього процесу було затримано дев’ять осіб, під час нічного мітингу – ще двох. Вже можна стверджувати, що ситуація у місті залишається контрольованою, а ризики силових протестів мінімальні.


eurointegration.com.ua