Найбільша перебудова з часів холодної війни або як США нарощують військову присутність у Європі - Новини Ю

Найбільша перебудова з часів холодної війни або як США нарощують військову присутність у Європі

01.07.2022   06:04    559

Новий план у відповідь на вторгнення Росії передбачає понад 300 000 військовослужбовців у підвищеній готовності наступного року. Для порівняння, нинішній рівень – це 40 000

Сполучені Штати збільшать свою військову присутність по всій Європі, оскільки НАТО домовився  про «фундаментальні зміни» у своїй відповіді на вторгнення Росії в Україну. Зокрема у Польщі буде створений постійний штаб армії, а нові військові кораблі США відправляться в Іспанію, винищувачі до Великобританії, а сухопутні війська до Румунії.

Ситуацію проаналізував кореспондент ВВС Адам Істон.

Так, глава НАТО Єнс Столтенберг заявив, що альянс переживає найбільшу перебудову з часів холодної війни.

Новий план у відповідь на вторгнення Росії передбачає понад 300 000 військовослужбовців у підвищеній готовності наступного року. Для порівняння, нинішній рівень – це 40 000.

На саміті в Мадриді президент США Джо Байден заявив, що НАТО “посилять в усіх напрямках, у всіх сферах – на суші, в повітрі та на морі”.
Міністерство оборони Великобританії (МО) також повідомило, що значно збільшує доступність сил для колективної оборони НАТО. Це більше військових кораблів, винищувачів і сухопутних військ у режимі очікування. Водночас міністерство оборони відмовилося надавати подробиці щодо цифр.

П’ять ключових викликів для НАТО на саміті:

Згідно з заявою США, вони посилюють свою присутність на всьому континенті, але особливо у Східній Європі, де буде базуватися новий постійний штаб 5-го армійського корпусу.

Байден повторив зобов’язання альянсу «захищати кожен дюйм» своєї території, сказавши: «Ми маємо на увазі, коли говоримо, що напад на одного є нападом на всіх».

Заходи включають:

  • Збільшення флоту військово-морських есмінців США в Іспанії з чотирьох до шести.
  • Додаткова «ротаційна бригада в Румунії, що складається з 3000 бійців та ще 2000 бойової групи
  • Ще дві ескадрильї літаків-невидимок F-35 до Великобританії.
  • Додаткова протиповітряна оборона та інші можливості в Німеччині та Італії.
  • Велика Британія вже майже вдвічі збільшила свою військову присутність в Естонії, маючи там трохи більше 1600 військових.
  • Ще близько тисячі виділять на оборону Балтії, однак у Міноборони заявили, що ці додаткові війська можуть перебувати у високій готовності вдома.

На саміті лідери НАТО погодилися прийняти раніше нейтральні північні держави Фінляндію та Швецію до Альянсу, при цьому їх членство має бути ратифіковане урядами всіх 30 членів НАТО.

Інфографіка ВВС
Байден сказав, що це «саме» те, чого не хотів президент Росії Володимир Путін. Втім саме його стратегія вторгнення в Україну дала зворотний результат.

Генеральний секретар НАТО пан Столтенберг заявив, що Фінляндію та Швецію офіційно запросили приєднатися до військового Альянсу, назвавши це «найшвидшим процесом вступу в історії». Очікує, що швидкий прогрес триватиме.

Тепер обидва заявники повинні продемонструвати, що вони відповідають стандартам НАТО в політиці, законодавстві та в їхніх збройних силах, що, як очікується, буде відносно простим для скандинавських країн.

Пан Столтенберг сказав, що Україна може продовжувати розраховувати на допомогу Альянсу проти російської агресії «так довго, як це знадобиться», додавши, що Україна бореться за свою незалежність, а також за цінності, які поділяє НАТО.

За його словами, країни-члени узгодили “комплексний пакет допомоги” Україні, який включає паливо, медичне забезпечення, бронежилети, системи протидії безпілотників та обладнання для протидії мінам.

Війська США у Польщі

Рішення США розмістити постійну частину своїх військ у Польщі зустріли майже одностайною згодою.

Президент Анджей Дуда в Мадриді на саміті НАТО сказав, що «це рішення, якого ми чекали». Адже Польща роками попереджає Захід про загрозливу поведінку президента Путіна.

У 2018 році Варшава запропонувала виплатити до 2 мільярдів доларів (1,65 мільярда фунтів стерлінгів) для фінансування постійної бази США в Польщі і навіть запропонувала назвати її «Форт Трамп», щоб звернутися до тодішнього президента.

Однак заява президента Байдена не означає, що більшість із 12 000 американських військових, які зараз перебувають у Польщі (понад половину з них тимчасово розгорнули після вторгнення Росії в Україну) матимуть тут постійну дислокацію.

За даними Пентагону, статус постійного застосовуватимуть лише до командного пункту штабу 5-го корпусу США, створеного в 2020 році в Познані, де близько 200 співробітників здійснюють планування та нагляд за сухопутними військами США в Європі, а також новий штаб армії гарнізону та батальйон підтримки.

Справді, президент Дуда заявив, що до командування 5-го корпусу США в Познані буде додано ще 300 американських солдатів, тож йдеться про 500 постійно дислокованих чоловік у Польщі з 12 тисяч.

Нагадаємо, країни НАТО визначили Росію як найбільшу та найпрямішу загрозу для безпеки Альянсу. Це вказано у новій стратегічній концепції, яку сьогодні ухвалили в Мадриді. Також країни НАТО на саміті в Мадриді підтвердили, що й надалі допомагатимуть Україні. Альянс розраховує на довгострокову перспективу співпраці.

Фото: Reuters

nta.uaAdblock
detector