Берлінський аерокосмічний салон: авіашоу під знаком війни - Новини Ю

Берлінський аерокосмічний салон: авіашоу під знаком війни

24.06.2022   06:00    598

Оборона та безпека – одна з ключових тем нинішнього берлінського авіасалону. Першого після пандемії і першого в умовах війни в Європі. У льотній програмі – лише військова техніка.

Камуфляж, автоматники, бойові вертольоти. Пасажирам лайнерів, що злітають з берлінського аеропорту напередодні відкриття аерокосмічного салону, могло здатися, що в них на очах розгортається будівництво авіабази ВПС Німеччини – уздовж злітно-посадкової смуги військові розставляли гелікоптери та безпілотники, серед яких не було жодного цивільного літального апарату.

Реальність нині така, що традиційний берлінський авіасалон ILA (22-26 червня) проходить цього разу в зелено-сірих барвах: серед кількох десятків запланованих до показу новинок є лише єдиний цивільний літак, що належить одній відомій авіакомпанії з ОАЕ. Решта – військова техніка. Програма показових польотів складається з трьох пунктів: винищувач, військово-транспортний літак та важкий армійський вертоліт.

Лобісти ВПК говорять про зрушення у громадській думці

Берлінський аеропорт вважається ідеальним місцем для проведення авіасалонів – це один із небагатьох аеропортів світу (поряд із сінгапурським), до території якого примикає великий виставковий комплекс із шістьма павільйонами.
Мілітаризм цього авіасалону – прямий наслідок російського вторгнення в Україну, констатують експерти. На тлі цих подій підтримка обороноздатності перетворилася з абстрактної теми для фахівців на проблему, що широко обговорюється німецькою громадськістю. І лобісти від ВПК уже спостерігають зрушення у масовій свідомості. Як повідомив в інтерв’ю DW Фолькер Тум, гендиректор Союзу аерокосмічної промисловості (співорганізатора виставки), індустрія “з певною радістю” фіксує зміни громадської думки.

Бундесвер – основний учасник виставки
“Ми бачимо на прикладі України: коли країна має цінності, коли країна прагне свободи і стійкого розвитку, вона має бути в змозі захищати ці цінності, – наголошує Тум. – І мені здається, що ми в Німеччині усвідомили, що збереження цінностей означає готовність до їх захисту. Ми розраховуємо на те, що тон дискусії в суспільстві зміниться у більш позитивний бік, ніж це було раніше. І що ставлення до цієї теми стане більш реалістичним.

Оборонним технологіям присвячений цілий павільйон, тут – гранди світової авіапромисловості, зокрема, звичайно, Boeing та Airbus, а також Бундесвер та німецькі аерокосмічні концерни. Серед виставкових експонатів – американський винищувач F-35 та гелікоптер Chinook, придбати які Бундесвер планує у рамках гігантської програми переозброєння обсягом 100 мільярдів євро. Про надання цієї суми на переоснащення збройних сил заявив канцлер Німеччини Олаф Шольц невдовзі після початку війни Росії проти України.

Презентації винищувача F-35 присвячено окремий пункт програми для журналістів, у якій американський літак названий “фундаментом безпеки у 21 столітті”.

Бундесвер – головний учасник авіасалону

У тому, що серед учасників аерокосмічного салону домінує військово-промисловий комплекс, немає нічого нового. За словами Фолькера Тума, Бундесвер традиційно був і залишається найбільшим учасником виставки. Проте відмінність нинішнього авіашоу в тому, що воно відбувається на тлі бойових дій в Україні та політичних дискусій щодо постачання зброї Україні і стану Бундесверу, тому увага громадськості переключилася на оборонні технології.

Винищувач F-35

В результаті все те, що пару років тому комусь могло здатися дорогими іграшками для мілітаристів і фанатів авіації – чи то винищувачі та військово-транспортні літаки, безпілотні літальні апарати, керовані ракети та супутникові розвідувальні технології, – у контексті актуальних подій та дедалі більшої геополітичної напруги починає набувати зовсім іншого, практичного змісту.

Прем’єр-міністр Бранденбурга: Війна доводить важливість ВПК

Про це говорить і прем’єр-міністр федеральної землі Бранденбург (на її території розташований берлінський аеропорт) Дітмар Войдке. Під час огляду експозиції авіасалону за два дні до офіційного відкриття він заявив, що війна в Україні доводить необхідність оборонної частини авіасалону, оскільки “ми маємо подбати про те, щоб наші військовослужбовці мали у своєму розпорядженні нормальне озброєння та техніку”.

І навіть Франциска Гіффай, мерка Берліна – міста, яке славиться пацифізмом та лівими поглядами своїх мешканців, – визнає, що війна суттєво вплинула на економічну ситуацію у столиці Німеччини. За словами Гіффай, наслідки війни в Українівідчуваються у всій міській економіці і насамперед у сфері будівництва, адже у Берліні гостро постає проблема дефіциту житла.

“Через колосальні проблеми з ланцюжками поставок, через колосальне зростання цін і через брак фахівців – а у нас на будовах у Берліні працювало чимало будівельників з України, які тепер просто зникли, – каже Гіффай. – Крім цього, очевидні проблеми з постачанням матеріалів через те, що зруйновані логістичні ланцюжки, через що зриваються тимчасові та фінансові плани”.

Офіційно ILA відкрилася вдень у середу, 22 червня, за участю канцлера Німеччини Шольца. З авіасалону канцлер вирушив безпосередньо до Бундестагу, де він цього дня виступає із черговою урядовою заявою щодо ситуації в Україні.


korrespondent.netAdblock
detector