10, 15 чи 20 % жирності: нутриціолог розповідає, яка сметана корисніша - Новини Ю

10, 15 чи 20 % жирності: нутриціолог розповідає, яка сметана корисніша

29.05.2022   16:10    8286

Без сметани складно уявити запашні млинці, наваристий борщ або літню окрошку, сезон якої незабаром почнеться. Але який відсоток жирності у найкориснішої сметани? Про це виданню «Чемпіонат» розповіла лікар-нутриціолог Ната Гончар.

Натуральна сметана виготовляється із вершків та закваски. Остання потрібна, щоб запустити реакцію кисломолочного бродіння та перетворити вихідні рідкі вершки на щільну й густу масу. Натуральні молочнокислі бактерії відновлюють функції шлунково-кишкового тракту, покращують травлення та активують процес очищення організму.

Щоб сметана стала потрібною жирності, її стабілізують і доводять відсоток жирності до потрібного за допомогою знежиреного молока, а не штучних добавок та загусників. Справжня сметана може бути жирністю менше 10 % і не має містити нічого, крім молочного жиру. Будь-які добавки, включаючи крохмаль та підсилювачі смаку, перетворюють продукт на фальсифікат.
За жирністю сметану ділять на види:

 1. нежирна сметана — від 10 % до 14 %;
 2. маложирна — від 15 % до 19 %;
 3. класична (найпопулярніша) — від 20 % до 34 %;
 4. жирна — 35-48 %;
 5. високожирна — 50-58 %.

Натуральна сметана з різним відсотком жирності не завдає шкоди організму, якщо ви не перевищуєте допустимі норми вживання й у вас немає проблем зі здоров’ям, таких як:

 1. алергія на молоко та незносність лактози;
 2. інсулінорезистентність.

Для дієтичного харчування та людей із надмірною вагою краще вибирати сметану з жирністю від 10 % до 15 % або зовсім замінити її грецьким йогуртом чи термостатною сметаною з 10 % жирності. Також класичну сметану з молока можна замінити на веганську сметану з тофу, горіхів кеш’ю або насіння соняшника.
Сметана корисна і багата на пребіотики (речовини, що допомагають захищати кишківник), вітамінами B2, B3 (він же PP), B12 та аскорбінову кислоту. У сметані з жирністю від 30 % міститься лецитин, який дозволяє холестерину відкладатися на стінках судин. Окрім того, до складу кисломолочного продукту входить велика кількість мінеральних речовин:

 1. кальцій;
 2. натрій;
 3. калій;
 4. магній;
 5. фосфор;
 6. хлор;
 7. цинк;
 8. залізо та інші.

Що жирніша сметана, то вона густіша, ніжніша, її смак більш насичений і вершковий.

Низькожирна сметана з 10-15 % жирності найчастіше зустрічається на полицях магазинів. Вона низькокалорійна порівняно з іншими сортами сметани та заправками, тому може стати частиною дієтичного раціону. Корисна людям, яким протипоказані жирні продукти, і водночас зберігає корисні поживні та смакові якості. Крім того, така сметана має невеликий глікемічний індекс, що захищає від різкого стрибка інсуліну у крові.

У сметани середньої жирності (20-30 %) калорійність вища, але підвищення жирності наділяє продукт цинком та холестерином, які корисні для здоров’я чоловіків. Цинк та холестерин беруть участь у синтезі тестостерону та позитивно впливають на його зростання. У такої сметани ідеальна консистенція та збалансований смак, вона підходить для приготування багатьох страв і використовується кондитерами для створення тіста, випічки та кремів.

«Особисто я раджу поєднувати жирну сметану із зеленню та свіжими некрохмалистими овочами без термічної обробки», — наголошує нутриціолог.

Справжня густа сільська сметана (її жирність вище 30 %) буде корисною у розумних кількостях і за відсутності індивідуальної незносності лактози. Жирну сметану можна використовувати у високожирових низьковуглеводних протоколах харчування.

Сметана 10-15 % ідеальна для заправки салату та легких десертів, підходить для дієтичного харчування.

Сметана 20 % — найкраще доповнення до борщу та універсальна основа страв.

Сметана 25-30 % — головний інгредієнт кондитерів для створення кремів та десертів. Можна використовувати на низьковуглеводних та кето-протоколах.Adblock
detector