Як підтримати себе в умовах надзвичайного стресу - Новини Ю

Як підтримати себе в умовах надзвичайного стресу

15.03.2022   14:20    679

“Здоров’я – це актив, важливо усвідомлювати. Навіть якщо ви в умовах порівняної безпеки, треба й далі дбати про себе, діточок і близьких, наскільки можливо”, – нагадує сертифікована нутриціологиня, фудтерапевтка, консультантка ЮНІСЕФ в Україні з питань харчування Анастасія Голобородько.  Що робити в умовах надзвичайного стресу, як підтримувати режим і як заспокоїти нерви, – зібрали головні поради Анастасії. 


Дисципліна

Наше тіло – не машина, воно не лінійне в реакціях, але наразі найкраще, чим можна допомогти, – це ритм. Ритмічність і дисципліна.

Все ще вкрай важливі:

 • Раціон

Навіть із тих продуктів, що є в наявності, треба їсти у звичному ритмі, до якого ви звикли в мирний час. Бажано, щоб сніданок, обід, вечеря відбувалися за розкладом, у ті самі години щодня. Якщо немає апетиту, якщо нудить через нервування, важливо дотримуватися питного режиму та вживати хоча б якусь рідку їжу – наприклад, супи.
Заморожені продукти, консервація, бобові, насіння чи олія, домашні прості коржики з борошна й води – все це нормальне підсилення та поповнення раціону.

 • Сон

Якщо є можливість, намагайтеся відпочивати вночі. Якщо немає, – відпочивайте при нагоді. Навіть 5 хвилин горизонтально в будь-який час – це вклад у відновлення систем.

 • Підтримка

Бажано бути на зв’язку з громадою, родичами, друзями. Соціальні зв’язки вкрай важливо берегти: підтримка, спілкування, допомога, обійми. Робіть інформаційні паузи від новин – це треба для мозку.

 • Активність 

Якщо є можливість. Просто прогулянка, трохи свіжого повітря, базові вправи 5 хвилин вранці-ввечері, гігієна тіла й ротової порожнини, якщо умови дають змогу.

Що додати в раціон

Нервова система напружена до краю. Намагайтеся фіксуватися на стійкості, гідності, підтримці спільнот, хоробрості, вірі. А ще – додайте в раціон те, що маєте напохваті, з аптечних препаратів або БАД:

 1. Валеріана;
 2. Меліса;
 3. М’ята;
 4. Пасифлора;
 5. Лаванда;
 6. Ромашка;
 7. Звіробій;
 8. Пустирник;
 9. Півонія;
 10. Базилік;
 11. Пилок на маточне молочко як додаток до сніданку;
 12. Зранку: родіола рожева, елеутерокок, лимонник – це адаптогени, які допомагають тілу функціонувати в складних умовах;
 13. Шипшина, листя малини – джерела потрібного у стресі вітаміну С;
 14. Мелатонін за 20–40 хвилин до сну – для поліпшення сну. Важливо: не варто вживати, якщо ви не в безпечному місці (наприклад, коли треба чути сигнал повітряної тривоги, щоб іти в бомбосховище).

В кого є доступ чи запас БАДів:

 1. Л-теанін
 2. ГАБА
 3. Магне В6
 4. 5HTP
 5. Комплекси вітамінів групи B
 6. АшвагандаAdblock
detector