Про це повідомили у Міністерстві охорони здоров’я. Все це – у межах Всесвітнього тижня обізнаності про рак шийки матки, щоби якомога більше людей знали, як вони можуть зменшити свій ризик захворювання.


Що треба знати про рак шийки матки

Найчастішою причиною раку шийки матки є зараженням вірусом папіломи людини (ВПЛ). Найчастіше недугу виявляють у жінок, старше 30 років.

ВПЛ – що це?
Це поширений вірус, який передається від однієї людини іншій статевим шляхом. Принаймні половина сексуально активних людей матиме ВПЛ у певний момент свого життя. У деяких із них інфекція може виникати повторно. Пік захворюваності настає згодом після початку статевого життя.

Рак шийки матки супроводжується серйозними супутніми захворюваннями: так, у жінок, що живуть із ВІЛ, у 4 рази вища ймовірність розвитку раку шийки матки. А у жінок, інфікованих вірусом папіломи людини, удвічі вища ймовірність інфікування ВІЛ.

Кожна жінка має ризик розвитку раку шийки матки,
– зазначили в МОЗ.

Симптоми

Водночас варто пам’ятати, що розвиток раку на перших етапах проходить безсимптомно, – жінка не може сама його виявити. Однак можна спостерігати найпоширеніші ознаки:

  • нетипова вагінальна кровотеча, зокрема після менопаузи, після статевого акту або між регулярними менструаціями;
  • зміни вагінальних виділень;
  • біль або дискомфорт під час статевого акту;
  • незрозумілий біль у попереку або між тазостегновими кістками.

Щоб уникнути розвитку раку, варто дотримуватися таких правил:

  • регулярно проходити скринінг (для цього використовувати ПАП-тест, кожна жінка хоча б раз на рік має відвідувати гінеколога). Інтервали між такими обстеженнями повинні бути не менше 5 років, рекомендовано робити його раз на 3 роки;
  • робити щеплення від ВПЛ (вакцинація – доведений та ефективний метод профілактики раку шийки матки, вона на 90% зменшує ймовірність розвитку новоутворень, уколи треба робити дівчатам у віці 9 – 14 років, ще до початку статевого життя).

healthy.24tv.ua