Видів шкідників налічується понад 60 тисяч, але і способів боротьби досить багато. Для того щоб зрозуміти, як винищити комаха потрібно знати чого воно боїться і від чого гине. Шкідники діляться на 3 групи.
1. Стовбурові
2. Листові
3. Плодові
Стовбурові, прогризають в корі ходи і тим самим руйнують її структуру. До них відносяться короїди, златки, вусачі, довгоносики і деревоточці. Уражаються дерева вже ослаблені іншими шкідниками або хворобами. Кормову рослину вони вибирають за запахом, так як ослаблене дерево виділяє леткі речовини, які приваблюють комах. Визначити наявність шкідників на дереві допоможуть такі фактори, як зруйнована кора, тирса навколо дерева, комахи що плазують по стовбуру і гілкам.
Жуки короїди коричневого або чорного забарвлення, тільце витягнутої овальної форми мають крила. Селяться жуки в нижній і середній частини стовбура. Методи боротьби обприскування інсектицидами до того ж ціна на інсектициди зараз не надто велика.
Вусачі мають довгий тулуб з волосками коричневого кольору, довгі вуса і ноги. Побороти цю комаху можна методом обприскування стовбурів мінеральними і масляними розчинами.
Златки — це жуки з яскравим забарвленням, тіло плоске, ноги короткі. Самки відкладають яйця в щілини стовбура або в землю біля дерева. Щоб позбутися від таких шкідників, проводять обрізання пошкоджених гілок і спалюють їх. Обприскують дерево контактними та системними інсектицидами.
Шашіль-метелик з пузатим тілом, крила, сірі з чорними смугами. Гусениці заляльковуються в корі після двох зимівель. Методи боротьби — видалення сильно заселених дерев і обробка системними інсектицидами.
Ліствогризущі шкідники це велика група комах. Вони здатні заселяти величезні території і нападати на рослини різних сортів і вікових груп. Найпоширенішими вважаються непарний шовкопряд, листовійка, зимовий п’ядун, п’ядун-обдирач.
Листовійка — це метелик зеленого кольору. Яйця відкладає в основі листа, покриваючи їх особливими виділеннями. Навесні з них з’являються гусениці, які поселяються в паростках, виїдають їх і загортаються в лист. Після цього листя заражається борошнистою росою і гине. Боротися з таким видом рекомендується до цвітіння дерева. Проводиться зрізання і знищення згорнутих листків разом з личинками. Навесні рослина обприскується різними інсектицидними засобами.
Шовкопряд — це сіра гусениця покрита волосками з синіми бородавками. Шкідники швидко об’їдають листя, пересуваючись за допомогою шовкових ниток. Воліють поїдати листя яблуні, липи, берези і троянди. У весняний та літній періоди добре оглядайте листя. Якщо будуть виявлені гусениці, потрібно акуратно зібрати їх в поліетилен і розчавити. Ще один дієвий метод це клейові пастки, їх надягають на стовбур дерева, зібраних комах збирають і знищують.
Зимовий п’ядун має зелений окрас з темною лінією вздовж спини і три білих лінії з боків. Заселяють ці комахи верхню частину дерев і вигризають листя дощенту. У червні гусениця спускається на землю і, зариваючись в грунт, окукливается. На початку осені з’являються метелики, які відкладають до 350 яєць на дереві. Щоб не зіткнутися з шкідником, потрібно обкопувати стовбури дерев, знищуючи лялечки. Навесні рекомендується обприскувати рослину розчином олеокупріта.
П’ядун-обдирач схожий на метелика з махровим сіро-білим забарвленням. Так само як і зимовий з’їдає все листя, авростки, зав’язі і закопується в землю. Способи боротьби такі ж, як із зимовим.
Найбільш поширеними комахами шкідниками у плодових рослин є гусениці златогузки, шовкопрядів, п’ядуна, бояришници, а також тля, червоний кліщ, пильщик, яблунева плодоніжка. Майже всі вони харчуються листям, паростками і суцвіттями.
Найнебезпечнішим шкідником для плодів є яблунева плодоніжка. Вона вигризає отвори в плодах, що викликає гниття яблука. Щоб винищити цю гусеницю, використовують Золон і Базудин. Проводиться обприскування 2 рази, в середині червня і вдруге через місяць.
Попелиця висмоктує соки з рослини і заражає його хворобами. Позбутися від неї можна за допомогою обприскувань розчином господарського мила або Фуфанолом, Фітофермом і Бі-58.
Червоний кліщ — це маленька комаха, яка поселяється на грушах, яблунях і сливах. Він зневоднює листя, після чого вони гинуть. Побороти його можна за допомогою Бі-58 і Фітофена.
Для того щоб запобігти появі шкідників, потрібно ретельно стежити за рослиною протягом всього року.